Postanowienie SN z dnia 3 marca 2011 r., sygn. II UZP 8/10
W sytuacji, gdy sąd drugiej instancji jest przekonany o prawidłowości tylko jednego kierunku wykładni przepisów stosowanych przy rozpoznawaniu apelacji brak jest podstaw do przedstawienia zagadnienia prawnego w trybie art. 390 § 1 k.p.c.
Sąd Najwyższy w składzie: SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (przewodniczący, sprawozdawca) SSN Zbigniew Myszka SSA Krzysztof Staryk
w sprawie z wniosku Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych I Oddziałowi w W. o prawo do uzyskania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 3 marca 2011 r., na skutek zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem przez Sąd Apelacyjny w W. z dnia 9 listopada 2010 r.,
"czy niepubliczna uczelnia działająca na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164 poz. 1365 ze zm.) jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity Dz.U. z 2007 r. Nr 155 poz. 1095 ze zm.)"
podjął uchwałę:
odmawia podjęcia uchwały.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 20 lipca 2009 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w W. (zwany dalej Zakładem) odmówił Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w W. (zwanej dalej Szkołą) wydania, na podstawie art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (jednolity tekst: Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.), interpretacji w sprawie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe wyliczone od wynagrodzenia brutto z uwzględnieniem obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w związku z przekroczeniem rocznej podstawy wymiaru składek. Zdaniem Zakładu, Szkoła nie posiada statusu przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.