Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 6 lipca 2011 r., sygn. II PZP 1/11

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Roman Kuczyński (przewodniczący, sprawozdawca SSN Zbigniew Korzeniowski SSN Romualda Spyt

Protokolant Anna Gryżniewska

w sprawie z powództwa Komendy Wojewódzkiej Policji w B. przeciwko Markowi K. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 6 lipca 2011 r, zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Okręgowego w T. z dnia 1 kwietnia 2011 r, sygn. akt IV Pz 7/11,

1) czy dopuszczalne jest dochodzenie przed sądem powszechnym przez Komendę Wojewódzką Policji zwrotu równoważnika pieniężnego za umundurowanie wypłaconego byłemu funkcjonariuszowi Policji.

2) czy w związku z tym sądem właściwym do rozpoznania tego typu sprawy jest sąd pracy - jako wyodrębniona organizacyjnie jednostka sądu powszechnego, czy też wydział cywilny tego sądu.

podjął uchwałę:

W sprawie o zwrot równoważnika pieniężnego za umundurowanie, wypłaconego byłemu funkcjonariuszowi Policji dopuszczalna jest droga sądowa przed sądem powszechnym - wydziałem cywilnym tego sądu.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w T. postanowieniem z dnia 1 kwietnia 2011 r, IV Pz 7/11, wydanym w sprawie z powództwa Komendy Wojewódzkiej Policji w B. przeciwko Markowi K. o zapłatę przedstawił na podstawie art. 390 § 1 k.p.c. Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia następujące zagadnienia prawne: - Czy dopuszczalne jest dochodzenie przed sądem powszechnym przez Komendę Wojewódzką Policji zwrotu równoważnika pieniężnego za umundurowanie wypłaconego byłemu funkcjonariuszowi Policji? W razie pozytywnej odpowiedzi na powyższe pytanie: -Czy w związku z tym sądem właściwym do rozpoznania tego typu sprawy jest sąd pracy - jako wyodrębniona organizacyjnie jednostka sądu powszechnego, czy też wydział cywilny tego sądu.

Przedstawione zagadnienie prawne wyłoniło się przy rozpoznawaniu zażalenia na postanowienie Sądu Rejonowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w T. z dnia 9 lutego 2011 r, IV Pm 1/11, którym odrzucono pozew Komendy Wojewódzkiej Policji w B. przeciwko Markowi K. o zapłatę. Stan sprawy przedstawia się następująco:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00