Wyrok SN z dnia 5 października 2011 r., sygn. IV CSK 662/10
Niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy przez zobowiązanego oznacza nie zawarcie przez niego, z przyczyn leżących po jego stronie, ważnej umowy lub nie posiadanie ważnej umowy, jeśli zawrzeć ją miał poprzednik prawny ze skutkami dla zobowiązanego. Brak posiadania takiej umowy może być spowodowane niezgodnym z porządkiem prawnym zachowaniem zobowiązanego, który albo umyślnie, albo nieumyślnie, czyli z naruszeniem staranności wymaganej dla stosunków danego rodzaju nie wykonał ciążącego na nim obowiązku (art. 355 k.c.). Jeżeli zobowiązany jest przedsiębiorcą, to jego staranność ocenia się z uwzględnieniem zawodowego charakteru prowadzonej działalności gospodarczej (art. 355 § 2 k.c.). Takiemu rozumieniu powinności osoby zobowiązanej do ubezpieczenia OC nie przeszkadza ustalony charakter prawny Funduszu, który sam nie jest ubezpieczycielem i jego rola sprowadza się do zabezpieczenia interesów wyłącznie poszkodowanych, a nie sprawców szkód w wypadkach komunikacyjnych lub innych osób odpowiedzialnych w razie nie zawarcia umowy ubezpieczenia.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)
SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)
SSA Roman Dziczek
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
w W.
przeciwko P. Spółce z o.o. w K., P. w W. i P. SA w W.
o zapłatę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 5 października 2011 r.,
skargi kasacyjnej strony powodowej
od wyroku Sądu Apelacyjnego w B.
z dnia 30 lipca 2010 r., uchylił zaskarżony wyrok w części oddalającej apelację powoda wobec pozwanego - P. Spółka z o.o. w K. i w tej części przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w B., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 lipca 2010 r. Sąd Apelacyjny w B. oddalił apelację powoda Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w W. od wyroku Sądu Okręgowego w O. z dnia 6 kwietnia 2010 r. w sprawie przeciwko „P.” Spółce z o.o. w K., Polskiemu Towarzystwu Ubezpieczeń S.A. w W. i Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń S.A. w W. o zapłatę tytułem zwrotu wypłaconego odszkodowania za szkodę komunikacyjną.