Wyrok SN z dnia 26 października 2011 r., sygn. I CSK 762/10
Określony w art. 119 k.c. zakaz umawiania się co do innego okresu przedawnienia, niż wynika to z ustawy, obejmuje także zakaz umawiania się co do wymagalności roszczenia z terminowego zobowiązania o zapłatę, po tym jak stało się ono wymagalne.
Teza urzędowa
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący)
SSN Iwona Koper (sprawozdawca)
SSA Marek Machnij
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Joanny O. i Krzysztofa O.
przeciwko Bankowi S.A. w W.
o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym
w Izbie Cywilnej w dniu 26 października 2011 r.,
skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w W.
z dnia 31 sierpnia 2010 r., oddalił skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 marca 2010 r. Sąd Okręgowy w O. oddalił powództwo Joanny O. i Krzysztofa O. przeciwko pozwanemu Bankowi S.A. w W. o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, oparte na twierdzeniu o przedawnieniu roszczenia.
Sąd Okręgowy ustalił, że powód prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Firma Handlowo-Usługowa „O.”, zawarł z poprzednikiem prawnym pozwanego Bankiem S.A. w K. dwie umowy: z dnia 9 października 1997 r. o kredyt na działalność inwestycyjną i z dnia 1 czerwca 2001 r. o kredyt obrotowy. W dniu 27 grudnia 2002 r. została zawarta między stronami umowa restrukturyzacyjna określającą wysokość łącznych zobowiązań, sposób i termin spłaty, w której wskazano, że nie stanowi ona odnowienia w rozumieniu art. 506 k.c. Powód złożył wówczas oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 97 ust. 2 ustawy Prawo bankowe (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 ze zm., dalej - pr.bank.), udzielając zgody na wystawienie bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) do dnia 30 grudnia 2008 r. W terminie tym Bank zażądał spłaty całego zadłużenia i wystawił BTE, opatrzony następnie klauzulą wykonalności przeciwko powodowi, a później także przeciwko powódce. W trakcie egzekucji komorniczej nastąpiła zmiana wierzyciela.