Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 4 listopada 2010 r., sygn. II PK 111/10

Gmina nie ma statusu pracodawcy, który zwraca się o stanowisko do swojego organu (gminy) w sprawie dotyczącej rozwiązania stosunku pracy radnego, tak jak ma to miejsce w przypadku „rozstrzygnięcia organu gminy” w sprawach należących do jej ustawowej właściwości, które wymaga zatwierdzenia, uzgodnienia lub zaopiniowania przez inny organ.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt (przewodniczący)

SSN Zbigniew Korzeniowski

SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Jana K. przeciwko K. Spółka Akcyjna Biuro Zarządu w L. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 4 listopada 2010 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L. z dnia 14 stycznia 2010 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 stycznia 2010 r. Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L. zmienił zaskarżony apelacją pozwanego K. Spółki Akcyjnej Biura Zarządu w L. wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w L. z dnia 27 października 2009 r. oddalający powództwo Jana K. o przywrócenie do pracy, w ten sposób, że przywrócił powoda do pracy u pozwanej na poprzednich warunkach i zasądził na jego rzecz od pozwanej kwotę 8.835 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania przez Sądem pierwszej instancji, a także kwotę 8.818 zł tytułem zwrotu kosztów procesu w postępowaniu odwoławczym.

W sprawie tej ustalono, że powód, będący radnym Rady Miejskiej L., był zatrudniony u pozwanej na stanowisku dyrektora departamentu kadr na podstawie umowy na czas nieokreślony. Od czerwca 2008 r. pozwana wprowadzała sukcesywnie zmiany organizacyjne, w których następstwie zatrudnienie w pozwanej Spółce zmniejszyło się o około 200 osób. Uchwałą Nr 697M/2008 z dnia 10 grudnia 2008 r. Zarząd K. S.A. zatwierdził zmianę struktury organizacyjnej Biura Zarządu - Pionu Dyrektora Naczelnego ds. Pracowniczych, polegającą na likwidacji departamentu kadr i - stanowiska jego dyrektora. W to miejsce utworzony został wydział kadr, a ponadto miało miejsce przejęcie części zadań i obowiązków zlikwidowanego departamentu kadr przez departament zarządzania personelem i wynagrodzeniami. W wyniku zastąpienia departamentu kadr wydziałem liczba etatów zmniejszyła się z pięciu do trzech. Zarząd organizacji związkowej NSZZ „Solidarność" przy stronie pozwanej w piśmie z dnia 16 grudnia 2008 r. negatywnie zaopiniował wypowiedzenie powodowi umowy o pracę bez propozycji zatrudnienia go na innym stanowisku pracy u pozwanej. Pismem z dnia 18 grudnia 2008 r. pozwana wystąpiła do Rady Miejskiej L. (data doręczenia 29 grudnia 2008 r.) o wyrażenie zgody na rozwiązanie z powodem umowy o pracę, przedstawiając motywy wypowiedzenia. Uchwałą z dnia 23 lutego 2009 r. Rada Miejska L. odmówiła wyrażenia zgody, argumentując, że likwidacja stanowiska pracy powoda była pozorna, a rzeczywistą przyczyną wypowiedzenia mu stosunku pracy była jego działalność radnego. Pismem z dnia 4 marca 2009 r. pozwana wypowiedziała powodowi umowę o pracę za trzymiesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2009 r., wskazując jako przyczynę likwidację stanowiska pracy powoda.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00