Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 2 grudnia 2010 r., sygn. I CNP 4/10

Wybór przez sąd orzekający w sprawie jednego z możliwych sposobów interpretacji przepisów prawa, nawet jeśli okaże się ona nieprawidłowa, nie oznacza niezgodności wyroku z prawem, rodzącej odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Wojciech Katner (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Dariusz Dończyk

SSN Tadeusz Wiśniewski

Protokolant Beata Rogalska

w sprawie skargi W. z siedzibą w W.

o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego

w W. z dnia 3 czerwca 2009 r.,

wydanego w sprawie z powództwa Stowarzyszenia z siedzibą w W.

przeciwko W. z siedzibą w W.

o zapłatę,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 2 grudnia 2010 r.,

oddala skargę i zasądza od W. z siedzibą w W. na rzecz Stowarzyszenia z siedzibą w W. kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania wywołanego skargą.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 czerwca 2009 r. Sąd Apelacyjny w W. oddalił apelację pozwanej W. (WFF) od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 10 października 2008 r. w sprawie z powództwa Stowarzyszenia z siedzibą w W. o zapłatę kwoty 20.686 złotych z ustawowymi odsetkami i kosztami postępowania, tytułem wynagrodzenia należnego współtwórcom utworu audiowizualnego, odprowadzanego na rzecz właściwej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia przyjęto art. 70 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm., dalej jako u.p.a.), aktualnie już nieobowiązujący.

Rozstrzygnięcie oparto na następującym, ustalonym w sprawie stanie faktycznym. Powód jest organizacją zbiorowego zarządzania, o której mowa w art. 104 u.p.a. i od dnia 1 lutego 1995 r. posiada zezwolenie ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi, między innymi do utworów słownych, muzycznych, słowno - muzycznych i choreograficznych w utworze audiowizualnym na polach eksploatacji wyświetlanie. W ramach działalności statutowej powód zawarł umowy o wzajemnej reprezentacji z podobnymi organizacjami z większości krajów świata. Pozwana W. w czasie organizowanego w latach 2004 - 2005 Festiwalu współpracowała z kilkoma kinami, w których były wyświetlane filmy. W wyniku kontroli przeprowadzonej przez pracowników powoda w siedzibie pozwanej WFF ustalono, że wpływy z tytułu wyświetlanych filmów na festiwalu w latach 2004 - 2005 wyniosły 985.033 złote. Wynagrodzenie należne twórcom filmów z tytułu ich wyświetlania, ustalone na podstawie Tabeli Stawek Wynagrodzeń Autorskich zatwierdzonej przez Komisję Prawa Autorskiego wynosi 2,1% uzyskanych wpływów z danego tytułu, co stanowi w sprawie kwotę roszczenia dochodzonego w niniejszym postępowaniu przez powoda w wysokości 20.685,70 złotych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00