Wyrok SN z dnia 28 maja 2008 r., sygn. I PK 259/07
Nie może być uznane za naruszenie zasady równego traktowania przyznanie dodatkowych świadczeń związanych z ustaniem zatrudnienia na mocy porozumienia stron pracownikom nieprzejmowanym przez nowego pracodawcę i przewidzianym do zwolnienia z pracy oraz odmowa przyznania takich świadczeń pracownikom, którzy (pomimo gwarancji zatrudnienia u nowego pracodawcy w ramach przejęcia dokonanego w trybie art. 231 § 1 k.p.) wystąpili z własnej inicjatywy o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron w związku z zamiarem przejścia na świadczenie przedemerytalne.
Przewodniczący SSN Jerzy Kwaśniewski,
Sędziowie SN: Józef Iwulski, Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 maja 2008 r. sprawy z powództwa Bożeny D. przeciwko K.B. SA Oddziałowi w Ł. o odszkodowanie, na skutek skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi z dnia 26 czerwca 2007 r. [...]
I. oddalił skargę kasacyjną,
II. zasądził od Bożeny D. na rzecz K.B. SA Oddziału w Ł. kwotę 900 (dziewięćset) zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 stycznia 2007 r. Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi oddalił powództwo Bożeny D. przeciwko K.B. SA Oddział w Ł. o zapłatę kwoty 13.600 zł tytułem odszkodowania za naruszenie zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu. Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia faktyczne.
Powódka była zatrudniona w pozwanym K.B. od 1 sierpnia 1992 r. do 26 lipca 2004 r., ostatnio na stanowisku skarbnika. Pismem z 22 czerwca 2004 r. strona pozwana poinformowała powódkę, że w związku z wydzieleniem służb kasowo-skarbcowych, z dniem 16 sierpnia 2004 r. jej pracodawcą - na podstawie art. 23k.p. - zostaje I.C.H. spółka z o.o. w W. Pismem z 7 lipca 2004 r. powódka poinformowała pracodawcę, że jest zainteresowana przejściem na świadczenie przedemerytalne, warunkiem uzyskania którego jest rozwiązanie stosunku pracy przed dniem 30 lipca 2004 r. z przyczyn od niej niezależnych. W konsekwencji łącząca strony umowa o pracę uległa rozwiązaniu na mocy ich porozumienia z dniem 26 lipca 2004 r. z przyczyn określonych w ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.). Strona pozwana wypłaciła powódce odprawę wynikającą z przepisów tej ustawy, nie wypłaciła jej natomiast dodatkowego świadczenia w postaci odszkodowania za okres wypowiedzenia. Świadczenie to wypłacano pracownikom nieprzewidzianym do przejęcia przez nowego pracodawcę, którzy wyrazili zgodę na rozwiązanie umów o pracę na mocy porozumienia stron.