Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Uchwała SN z dnia 3 sierpnia 2007 r. sygn. I PZP 7/07

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Teresa Flemming-Kulesza (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Józef Iwulski

SSN Zbigniew Korzeniowski

Protokolant Jastrzębska Edyta

w sprawie z powództwa Jana G, Andrzeja B, Waldemara M, Sylwestra A, Jana P, Wiesława Z, Sławomira K, Jarosława B, Ryszarda C, Jacka K

przeciwko Markowi W, Krzysztofowi D

o ochronę dóbr osobistych i zadośćuczynienie,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 3 sierpnia 2007 r.,

zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Ł

z dnia 10 maja 2007 r.,

czy powództwo o roszczenia z tytułu naruszenia dóbr osobistych przez osoby zarządzające zakładem pracy, wniesione przez pracownika - wyłącznie przeciwko osobom fizycznym, a nie przeciwko pracodawcy, który posiada własną osobowość prawną - jest sprawą z zakresu prawa pracy w rozumieniu art. 476 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego ?

podjął uchwałę:

Sprawa o roszczenia pracownika z tytułu naruszenia dóbr osobistych wniesiona przeciwko osobie fizycznej niebędącej pracodawcą nie jest sprawą z zakresu prawa pracy (art. 476 § 1 pkt 1 k.p.c).

Uzasadnienie

W pozwie z dnia 23 grudnia 1999 roku, złożonym jako powództwo adhezyjne w sprawie karnej w Sądzie Rejonowym w Z powodowie Jan G, Waldemar M, Sylwester A, Jan S, Jan P oraz Andrzej B domagali się zasądzenia solidarnie od pozwanych Marka W i Krzysztofa D kwot po 10.000 zł wraz z odsetkami oraz zasądzenia kosztów sądowych. W uzasadnieniu wskazali, iż dochodzone kwoty mają stanowić zadośćuczynienie za ich straty moralne, utraconą godność oraz za straty finansowe, podnosząc że byli dyskryminowani za przynależność i działalność związkową, co wyrażało się bezpodstawnym pozbawieniem lub obniżaniem premii, karaniem dyscyplinarnym, negatywnymi ocenami, zastraszaniem i szykanowaniem. Pozew ten został skierowany do wydziału cywilnego. Postanowieniem z dnia 15 grudnia 2000 r. sprawa została przekazana Sądowi Okręgowemu w Ł jako właściwemu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00