Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 11 kwietnia 2007 r., sygn. II PK 269/06

O powstaniu możliwości podjęcia przez nauczyciela w stanie nieczyn­nym pracy w pełnym wymiarze w rozumieniu art. 20 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) decyduje dyrektor szkoły, a nauczyciel nie ma roszczenia o stwo­rzenie takiej możliwości przez zmiany organizacyjne w szkole w zakresie obciążeń dydaktycznych nauczycieli.

 

Przewodniczący SSN Herbert Szurgacz (sprawozdawca), Sędziowie SN: Zbigniew Myszka, Andrzej Wróbel.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 kwietnia 2007 r. sprawy z powództwa Jana J. przeciwko Zespołowi Szkół Ponadgimazjalnych w Ś. o przywrócenie do pracy, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy z dnia 2 marca 2006 r. [...]

1. o d d a l i ł skargę kasacyjną,

2. zasądził od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 120 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 października 2005 r. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Świeciu oddalił powództwo Jana J. przeciwko Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Ś. o przywrócenie do pracy. Sąd Rejonowy ustalił, iż w dniu 23 maja 2003 r. powód złożył wniosek o przeniesienie go w stan nieczynny w związku z planowanymi zmianami planu nauczania i został przeniesiony w stan nieczynny. W czerwcu 2003 r. powód uzyskał tytuł licencjata i latem tego samego roku Kuratorium Oświaty na jego wnio­sek określiło liczbę przedmiotów teoretycznych, do których nauczania nabył prawo. W maju 2003 r. w warsztatach szkolnych pozwanego było zatrudnionych 4 nauczy­cieli zajęć praktycznych. W tym samym miesiącu jeden z nauczycieli doznał zawału serca i w późniejszym okresie przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. W no­wym roku szkolnym powód, przeniesiony już w stan nieczynny, został zatrudniony w zastępstwie chorego kolegi i pracował do marca 2004 r. W roku szkolnym 2003/2004 większość nauczycieli nauczających teorii była zatrudniona w ponadnormatywnym wymiarze godzin. W roku szkolnym 2003/04 zmniejszyła się ogólna liczba uczniów podejmujących naukę w warsztatach szkolnych. Spowodowało to zmniejszenie ilości godzin lekcyjnych w warsztatach z 96 w roku 2002/03 do 73 w następnym roku. Go­dziny lekcyjne zostały rozdzielone pomiędzy 3 nauczycieli warsztatów, wśród których był też powód pracujący w zastępstwie chorego kolegi. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00