Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 18 kwietnia 2000 r. sygn. I PKN 607/99

Termin do zgłoszenia żądania przywrócenia do pracy lub zasądzenia odszkodowania dla nauczyciela, którego stosunek pracy wygasł wskutek przeniesienia go w stan nieczynny z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w tym stanie, wynosi 14 dni i liczy się od dnia wygaśnięcia stosunku pracy (art. 264 § 2 KP w związku z art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, jednolity tekst: Dz.U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zm.).

Przewodniczący SSN Barbara Wagner

Sędziowie SN: Józef Iwulski, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2000 r. sprawy z powództwa Jadwigi Z. przeciwko Medycznemu Studium Zawodowemu w R. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie z dnia 1 lipca 1999 r. [...]

1. oddalił kasację,

2. nie obciążył powódki obowiązkiem zwrotu stronie pozwanej kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Rzeszowie wyrokiem z dnia 23 kwietnia 1999 r. oddalił powództwo Jadwigi Z. o przywrócenie do pracy w Medycznym Studium Zawodowym w R. Ustalił, że powódka był zatrudniona w pozwanym Studium jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu. W roku szkolnym 1996/97 wykorzystała 126 dni zwolnienia lekarskiego, a w czasie od 21 sierpnia 1997 r. do 20 sierpnia 1998 r. korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia. W dniu 19 maja 1998 r. powódka otrzymała pismo zawiadamiające ją o przeniesieniu w stan nieczynny od dnia 1 września 1998 r. do dnia 28 lutego 1999 r. Przyczyną podjętej decyzji były zmiany organizacyjne wynikające ze zmniejszenia liczby oddziałów, które uniemożliwiały dalsze zatrudnienie wszystkich nauczycieli. Wybór powódki spowodowany był tym, że nabyła już uprawnienia emerytalne i pobierała emeryturę, a jednocześnie ze względu na stan zdrowia miała długie okresy nieobecności w pracy. Po zakończeniu urlopu dla poratowania zdrowia również była niezdolna do pracy z powodu choroby. W ocenie Sądu Rejonowego przeniesienie powódki w stan nieczynny nie naruszało żadnych przepisów i nie wpłynęło na skrócenie urlopu dla poratowania zdrowia. Nie ma zakazu przeniesienia nauczyciela w stan nieczynny w okresie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, np. zwolnienia lekarskiego lub urlopu ani też zakazu złożenia oświadczenia w takich sytuacjach. Powódka nie kwestionowała zresztą decyzji pracodawcy bezpośrednio po jej otrzymaniu, a uczyniła to dopiero po upływie kilku miesięcy. Tak więc art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela nie został przez pracodawcę naruszony. Stwierdzenie to dotyczy także pobieranego w stanie nieczynnym wynagrodzenia, które z mocy art. 20 ust. 6 tej Karty było pomniejszone o dodatek z tytułu wysługi lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00