Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Postanowienie SN z dnia 28 lutego 2006 r. sygn. III CZP 3/06

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący)

SSN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)

SSN Iwona Koper

Protokolant Iwona Budzik

w sprawie z powództwa Aleksego P.

przeciwko Markowi S. i Aleksandrze W.

o zapłatę,

po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym

w dniu 28 lutego 2006 r.,

zagadnienia prawnego przedstawionego

przez Sąd Okręgowy w T.

postanowieniem z dnia 1 grudnia 2005 r.:

„Czy właścicielowi gruntu, którego granice zostały przekroczone przy wznoszeniu budynku na nieruchomości sąsiedniej - pozbawionemu prawa żądania przywrócenia stanu poprzedniego (art. 151 zdanie 1 k.c.) - przysługują, niezależnie od uprawnień określonych w zdaniu 2 cytowanego przepisu, w stosunku do osoby naruszającej w ten sposób prawo własności tzw. roszczenia uzupełniające, o których stanowi art. 224 § 2 i art. 225 k.c.?"

odmawia podjęcia uchwały.

Uzasadnienie

Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne powstało w sprawie, w której ustalony został następujący stan faktyczny:

Poprzednicy prawni stron: rodzeństwo Jan S. i Stefania I. byli współwłaścicielami nieruchomości składającej się z dwóch działek. W dniu 16 grudnia 1930 r. dokonali umownego zniesienia współwłasności tej nieruchomości w ten sposób, że podzielili ją fizycznie na dwie sąsiadujące ze sobą działki. Jan S. otrzymał na wyłączną własność nieruchomość o powierzchni 282 m. kw., stanowiącą obecnie działkę nr 147 a Stefania I. otrzymała na wyłączną własność sąsiednią działkę o powierzchni 283 m. kw. oznaczoną obecnie numerem 145. W grudniu 1931 r. Jan S. i Stefania I. wybudowali wspólnie na obu swoich nieruchomościach jeden murowany, sześciokondygnacyjny dom mieszkalny, który zarówno w aspekcie konstrukcyjnym jak i funkcjonalnym stanowi jeden budynek. Prowadzi do niego jedno wejście ze wspólnie użytkowaną jedną klatką schodową, na parterze znajduje się jedno pomieszczenie tzw. służbówka przeznaczone dla dozorcy całej kamienicy. Na każdym piętrze są po cztery mieszkania o takim samym układzie przestrzennym, których część zajmowali Jan S. i Stefania I. z rodzinami a reszta była wynajmowana. Budynek jest tak skonstruowany, że położone na jego wyższych kondygnacjach pokoje, przedpokoje i kuchnie należące do mieszkań znajdujących się w części budynku posadowionej na działce nr 147, zajmują częściowo przestrzeń powietrzną działki nr 145. Jeszcze w czasie budowy kamienicy ustanowiona została służebność używania klatki schodowej należącej do części budynku stojącej na działce nr 147, na rzecz części kamienicy usytuowanej na działce nr 145.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00