Wyrok SN z dnia 7 maja 2003 r. sygn. II UK 261/02
Nie nabywa prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki (Dz.U. Nr 28, poz. 149 ze zm.) osoba, która w dacie wystąpienia u dziecka stanu chorobowego, powodującego konieczność stałej opieki, pobiera rentę z tytułu własnej niezdolności do pracy.
Przewodniczący SSN Jerzy Kuźniar (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk, Roman Kuczyński
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2003 r. sprawy z wniosku Teresy O. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w C. o prawo do wcześniejszej emerytury, na skutek kasacji wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 24 kwietnia 2002 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach oddalił odwołanie wnioskodawczyni Teresy O. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 31 października 2000 r. odmawiającej przyznania ubezpieczonej prawa do emerytury dla osób opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki, ustalając że zaprzestanie wykonywania przez nią zatrudnienia spowodowane było niezdolnością do pracy ubezpieczonej, nie zaś koniecznością sprawowania opieki na chorym dzieckiem. Sąd ten ustalił, że wnioskodawczyni od 15 maja 1991 r. pobierała rentę inwalidzką dla trzeciej grupy inwalidów, ostatnio rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Renta przyznawana była okresowo do sierpnia 2000 r. W czasie pobierania tego świadczenia wnioskodawczyni urodziła niepełnosprawnego i wymagającego stałej osobistej opieki syna Filipa. Jest też niewątpliwe, że do dnia przejścia na rentę inwalidzką osiągnęła 20-letni okres zatrudnienia. W związku z odzyskaniem przez ubezpieczoną zdolności do pracy, od dnia 1 października 2000 r. organ rentowy wstrzymał wypłatę renty.