Uchwała SN z dnia 28 listopada 2002 r. sygn. III UZP 9/02
Przewodniczący SSN Beata Gudowska
Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Herbert Szurgacz (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora Prokuratury Krajowej Iwony Kaszczyszyn, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 listopada 2002 r. sprawy z wniosku Weroniki G. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w T.M. o wcześniejszą emeryturę z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki, na skutek zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 11 lipca 2002 r. [...]
„Czy osoba, która spełniała wszystkie warunki do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki na podstawie przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki (Dz.U. Nr 28, poz. 149 ze zm.), jednak uprawnień tych nie uzyskała na skutek błędnej decyzji organu rentowego, może skutecznie ubiegać się o to prawo mimo, że dziecko zmarło w toku postępowania odwoławczego - przy uwzględnieniu, że gdyby decyzja organu rentowego była prawidłowa, przyznane prawo do emerytury, zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym nie podlegałoby weryfikacji z uwagi na śmierć dziecka ?”
podjął uchwałę:
Osoba, która spełniała wszystkie warunki do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki (Dz.U. Nr 28, poz. 149 ze zm.), jednak uprawnień tych nie uzyskała na skutek błędnej decyzji organu rentowego, może skutecznie ubiegać się o to prawo, mimo że dziecko zmarło w toku postępowania odwoławczego. Zakres przyznanego świadczeniapodlega ustaleniu z uwzględnieniem przepisu art. 101 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162 poz. 1118 ze zm.).