Wyrok SN z dnia 20 stycznia 1998 r. sygn. II UKN 454/97
Przypadki uniemożliwiające matce sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem (§ 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki, Dz.U. Nr 28, poz. 149) należy oceniać z uwzględnieniem szeroko pojętego interesu chorego dziecka, a także konstytucyjnej gwarancji równych praw kobiety i mężczyzny w życiu rodzinnym, spo-łeczno-politycznym i gospodarczym (art. 33 ust. 1 Konstytucji RP). W tym zakresie mieszczą się także przeszkody dotyczące matki, w tym związane ze stanem jej zdrowia, jak też realizacją jej prawa do pracy i uzyskania własnej emerytury lub renty oraz przeszkody dotyczące dziecka.
Przewodniczący SSN: Teresa Romer
Sędziowie SN: Jerzy Kuźniar, Andrzej Kijowski (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 1998 r. sprawy z wniosku Waldemara R. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w G. o wcześniejszą emeryturę, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z dnia 15 lipca 1997 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w G. decyzją z dnia 29 listopada 1996 r., odmówił Waldemarowi R., urodzonemu w dniu 15 października 1956 r., prawa do wcześniejszej emerytury dla wykonywania osobistej opieki nad cierpiącym od lat na postępującą dystrofię mięśniową i niezdolnym do samodzielnego poruszania się synem Sławomirem (urodzonym 10 października 1984 r.), podnosząc w uzasadnieniu, że schorzenia żony wnioskodawcy - Barbary R. nie stanowią przeciwwskazań do sprawowania przez nią stałej opieki nad dzieckiem. Decyzję tę zaskarżył wnioskodawca, twierdząc, że żona nie może wykonywać prac związanych z dużym wysiłkiem, w szczególności podnosić i przenosić oraz dokonywać rehabilitacji ważącego ponad 70 kg dziecka, a tym samym sprawować nad nim stałej opieki.