Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Uchwała SN z dnia 4 lipca 2001 r. sygn. III ZP 12/01

Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski (sprawozdawca)

Sędziowie: SN Jadwiga Skibińska-Adamowicz, SA Kazimierz Josiak

Sąd Najwyższy, z udziałem Prokuratora Prokuratury Krajowej Jana Szewczyka w sprawie z powództwa Doroty K. i Jacka W. przeciwko Sądowi Rejonowemu w C. o wynagrodzenie, po rozstrzygnięciu na rozprawie w dniu 4 lipca 2001 r. zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie postanowieniem z dnia 4 kwietnia 2001 r. [....]

„Czy sądy powszechne mogą bezpośrednio stosować Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej (ustawa z dnia 2 kwietnia 1997 r. Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483) ?

Czy sąd powszechny jest związany pozytywnym (afirmatywnym) orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ?”

podjął uchwałę:

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stwierdzające zgodność przepisów ustawy i rozporządzenia z określonymi przepisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej powoduje, że sąd powszechny nie może odmówić ich stosowania z powodu sprzeczności z tymi przepisami Konstytucji (art. 190 ust. 1 Konstytucji).

Uzasadnienie

Przedstawiając Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia dwa podane w sentencji uchwały zagadnienia prawne Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie wskazał, że Sąd pierwszej instancji wyrokiem z dnia 5 lipca 2000 r. zasądził od pozwanego Sądu Rejonowego w C. na rzecz powodów kwoty stanowiące wyrównanie wynagrodzenia między wynagrodzeniem faktycznie wypłaconym w 1999 r. a przysługującym powodom na podstawie przepisów Konstytucji, w szczególności art. 178 ust. 2. Z przepisu tego wynika, że sędziom zapewnia się wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków. Wynagrodzeń tej wysokości nie zapewniają- w brzmieniu obowiązującym w tym okresie - przepisy art. 71 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (jednolity tekst: Dz.U. z 1994 r. Nr 7, poz. 25 ze zm.) oraz rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 grudnia 1996 r. w sprawie wynagrodzeń sędziów sądów powszechnych oraz asesorów i aplikantów sądowych (Dz.U. Nr 155, poz. 758).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00