Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 21 września 2018 r., sygn. V CSK 441/17
Trybunał Konstytucyjny, oceniając w wyroku z dnia 5 lutego 2015 r., K 60/13 konstytucyjność art. 3 ust. 1 i 3 u.s.m. uznał, że jest on niezgodny z Konstytucją RP w określonym zakresie. Tego typu wyrok Trybunału Konstytucyjnego stanowi tzw. orzeczenie interpretacyjne. Trybunał konfrontuje w takim przypadku przepis ustawy z wzorcem konstytucyjnym. Orzeczenia takie wydawane są wtedy, gdy przepis ustawy co do zasady nie budzi wątpliwości, zastrzeżenia budzi natomiast możliwość jego określonego zastosowania z uwagi na określony wzorzec konstytucyjny.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Monika Koba
SSN Krzysztof Strzelczyk
w sprawie z powództwa D. G. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej "M." z siedzibą w W. o ustalenie nieważności uchwały, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 21 września 2018 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 17 maja 2017 r., sygn. akt I ACa (...),
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od powódki na rzecz pozwanej kwotę 240 (dwieście czterdzieści 00/100) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódka D. G. wystąpiła przeciwko pozwanej Spółdzielni Mieszkaniowej "M." w W. z powództwem o ustalenie nieważności uchwały rady nadzorczej pozwanej z dnia 25 lutego 2016 r. o wykreśleniu powódki D. G. z rejestru członków.
Sąd pierwszej instancji - Sąd Okręgowy w W. ustalił, że pozwana została zobowiązana prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w W. do złożenia oświadczenia woli w przedmiocie przeniesienia na D. G. i E. G. prawa użytkowania wieczystego gruntu - działki położonej przy ul. T. w W. i prawa własności posadowionego na niej domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, będących w zasobach pozwanej, na podstawie art. 1 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2001 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (jedn. tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 845, dalej - "u.s.m."). W związku z tym w dniu 25 marca 2011 r. doszło do zawarcia między stronami notarialnej umowy przeniesienia własności domu jednorodzinnego z prawem użytkowania wieczystego działki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right