Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 15 listopada 2001 r. sygn. II UKN 599/00

Ustalenie związku przyczynowego pomiędzy pobytem w więzieniu PRL z przyczyn politycznych, a późniejszą o 50 lat niezdolnością do pracy, wymaga wiadomości specjalnych. Ustalenia tego dokonuje sąd w oparciu o dowód z opinii biegłych lekarzy (art. 278 § 1 KPC), a nie w drodze domniemań faktycznych (art. 231 KPC).

Przewodniczący SSN Teresa Romer

Sędziowie SN: Andrzej Kijowski (sprawozdawca), Zbigniew Myszka

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2001 r. sprawy z wniosku Stefana T. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w G. o rentę inwalidy wojennego, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 25 maja 2000 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu wyrokiem z dnia 28 kwietnia 1999 r. [...] oddalił odwołanie, które Stefan T. wniósł od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w G. z dnia 12 stycznia 1999 r., odmawiającej ubezpieczonemu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z pobytem w więzieniu z przyczyn politycznych. W motywach tego rozstrzygnięcia Sąd Okręgowy podał, że wnioskodawca w latach 1949 -1951 przebywał z przyczyn politycznych w więzieniu, z którego to tytułu posiada uprawnienia kombatanckie. Dowód z opinii biegłych lekarzy : internisty, neurologa, chirurga, ortopedy i psychiatry wykazał jednak, że schorzenia stwierdzone u wnioskodawcy nie pozostają w związku z pobytem w więzieniu, lecz mają samoistny charakter, występują u ludzi o różnych zawodach oraz drodze życiowej i są wyrazem biologicznego starzenia się organizmu. Wprawdzie wnioskodawca powołuje się na wypadek, któremu miał ulec podczas pracy w kopalni, ale zdarzenie to - zdaniem biegłego ortopedy, wyrażonym w uzupełniającej opinii lekarskiej - nie pozostawiło zmian w radiologicznym obrazie kręgosłupa. Sąd Okręgowy stwierdził też, że spanie na betonie i ogólnie złe warunki pobytu w więzieniu mają niewątpliwie szkodliwy wpływ na ludzki organizm, ale u wnioskodawcy nie doprowadziło to do zmian świadczących o niezdolności do pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00