Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 7 sierpnia 2001 r. sygn. I PKN 576/00

Sąd pracy nie jest uprawniony do rozszerzenia zakresu stosowania przepisów wprowadzających płatne urlopy dodatkowe.

Przewodniczący SSN Józef Iwulski (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Jadwiga Skibińska-Adamowicz, Andrzej Kijowski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 7 sierpnia 2001 r. sprawy z powództwa Wandy T. i innych przeciwko Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowemu „B.” w W. - Mariuszowi Z. o ustalenie, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 28 marca 2000 r. [...]

zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że zmienił wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy dla Wrocławia-Śródmieścia z dnia 30 września 1999 r. [...] i oddalił powództwa, nie obciążając powódek kosztami postępowania.

Uzasadnienie

Powódki: Wanda T., Helena T., Marianna W., Danuta S., Halina D., Renata R. i Krystyna R. wniosły pozew przeciwko Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowemu „B.” Mariusza Z. w W. o ustalenie uprawnień do urlopu dodatkowego z tytułu zatrudnienia w warunkach zagrożenia gruźlicą.

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy dla Wrocławia Śródmieścia we Wrocławiu wyrokiem z dnia 30 września 1999 r. [...] ustalił, że powódkom przysługuje płatny urlop dodatkowy w wymiarze 12 dni roboczych w każdym roku kalendarzowym. Rozstrzygnięcie Sąd Rejonowy oparł na następujących ustaleniach faktycznych. Powódki do dnia 1 sierpnia 1998 r. były zatrudnione w [...] Centrum Gruźlicy i Chorób Płuc w W. i przysługiwał im płatny urlop dodatkowy w wymiarze 12 dni roboczych w każdym roku kalendarzowym. Z dniem 1 sierpnia 1998 r. rozwiązano z powódkami umowy o pracę za porozumieniem stron i strona pozwana pozbawiła je prawa do urlopu dodatkowego. Powódki zawarły ze stroną pozwaną nowe umowy o pracę na czas nie określony. W ramach tych umów nadal wykonują pracę w tych samych warunkach zagrożenia gruźlicą oraz na tych samych stanowiskach. Pracownicy innych firm wykonujących prace w [...] Centrum Gruźlicy i Chorób Płuc w W. otrzymują płatny urlop dodatkowy w wymiarze 12 dni roboczych w każdym roku kalendarzowym. Sąd Rejonowy doszedł do wniosku, że powództwo jest uzasadnione. Zgodnie z § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 maja 1989 r. w sprawie dodatkowych urlopów dla pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia gruźlicą (Dz.U. Nr 33, poz. 177) pracownikom zatrudnionym na czas nie określony w zakładach pracy lub jednostkach organizacyjnych wymienionych w załączniku do rozporządzenia przysługuje po przepracowaniu jednego roku urlop dodatkowy w wymiarze 12 dni roboczych w każdym roku kalendarzowym. Zdaniem Sądu pierwszej instancji, o przysługiwaniu prawa do dodatkowego urlopu decyduje wykonywanie pracy w tych samych warunkach, to jest w tym samym szpitalu, w którym występuje zagrożenie gruźlicą. Zmiana podmiotu zatrudniającego z państwowego na prywatny nie może być podstawą pozbawienia prawa do urlopu dodatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00