Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 9 listopada 2001 r. sygn. III RN 149/00

W wypadku, gdy rodzice (opiekunowie prawni) dziecka objętego obowiązkiem szkolnym dokonali dobrowolnie wyboru odpłatnego trybu realizacji tego obowiązku w niepublicznej szkole podstawowej, a następnie nie wywiązują się wobec szkoły niepublicznej z przyjętego na siebie obowiązku opłaty kosztów nauki świadczonej na rzecz ich dziecka (tzw. czesnego), dyrektor szkoły niepublicznej nie jest związany ograniczeniem ustawowym wynikającym z art. 39 ust. 2a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (jednolity tekst: Dz.U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 ze zm.) i może podjąć decyzję o skreśleniu dziecka z listy uczniów szkoły (art. 84 ust. 2 pkt 5 ustawy o systemie oświaty). Jest jednakże obowiązany poinformować o tym dyrektora szkoły publicznej, w której obwodzie dziecko mieszka, w celu umożliwienia skutecznego sprawowania kontroli dopełnienia przez rodziców zapewnienia dalszej realizacji obowiązku szkolnego dziecka (art. 16 ust. 6 w związku z art. 19 ust. 1 i art. 18 ust. 1 ustawy o systemie oświaty).

Przewodniczący SSN Andrzej Wasilewski (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, z udziałem Prokuratora Prokuratury Krajowej, po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2001 r. sprawy ze skargi Bogusława W. działającego na rzecz i w imieniu małoletniej Aleksandry W. na decyzję Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 lipca 1999 r. [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie skreślenia małoletniej z listy uczniów szkoły podstawowej, na skutek rewizji nadzwyczajnej Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lutego 2000 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i oddalił skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej [...] w W. decyzją z dnia 6 lutego 1997 r. skreślił z listy uczniów tej szkoły małoletnią Aleksandrę W., ponieważ jej przedstawiciele ustawowi, pomimo przyjętych na siebie zobowiązań umownych, nie uiszczali ani czesnego, ani też innych opłat wynikających z umowy, na podstawie której ich córka uczęszczała do tej szkoły. W wyniku odwołania od powyższej decyzji, wniesionego przez - działającego w imieniu małoletniej uczennicy Aleksandry W. -Bolesława W., Kurator Oświaty w W. decyzją z dnia 18 marca 1997 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia Kurator Oświaty w W. stwierdził, że nauka w ośmioklasowej szkole podstawowej jest obowiązkowa, a dziecko ten obowiązek realizuje poprzez uczęszczanie bądź do szkoły publicznej, bądź też do szkoły niepublicznej, która posiada uprawnienia szkoły publicznej. Przy czym, wyboru rodzaju szkoły dokonują autonomicznie rodzice lub opiekunowie dziecka, którzy ponoszą z tego tytułu stosowne konsekwencje, w tym między innymi obowiązek ponoszenia opłat w wypadku wyboru szkoły niepublicznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00