Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 30 sierpnia 2001 r. sygn. II UKN 500/00

Okresy zatrudnienia obywateli polskich za granicą wliczane są do okresów ubezpieczenia społecznego pod warunkiem opłacenia składki w polskim organie ubezpieczeń społecznych, chyba że ustawa lub ratyfikowana umowa międzynarodowa stanowią inaczej (art. 6 ust. 2 pkt 1b i 1c ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.).

Przewodniczący SSN Beata Gudowska

Sędziowie: SN Zbigniew Myszka (sprawozdawca), SA Bogumiła Blok

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 30 sierpnia 2001 r. sprawy z wniosku Józefa O. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w B. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 27 kwietnia 2000 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok w pkt II i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń społecznych w Lublinie wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2000 r. wznowił postępowanie w sprawie zakończonej prawomocnym wyrokiem tego Sądu z dnia 5 listopada 1999 r. [...] oraz zmienił ten zaskarżony wyrok w ten sposób, że oddalił apelację ubezpieczonego Józefa O. od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 8 kwietnia 1998 r., oddalającego odwołanie ubezpieczonego od decyzji organu rentowego z dnia 16 czerwca 1997 r. - odmawiającej przyznania mu prawa do renty inwalidzkiej wobec nieudowodnienia przezeń 5-letniego okresu zatrudnienia. W sprawie tej Sąd pierwszej instancji ustalił, że ubezpieczony kwalifikował się do drugiej grupy inwalidów, ale w ostatnim dziesięcioleciu przed powstaniem inwalidztwa udowodnił łącznie jedynie 4 lata 10 miesięcy i 25 dni okresów ubezpieczenia, zamiast wymaganego do przyznania renty okresu 5-letniego. Wyrokiem z dnia 5 listopada 1998 r. Sąd Apelacyjny zmienił zaskarżony wyrok Sądu pierwszej instancji po ustaleniu, że ubezpieczony spełnił wszystkie warunki przewidziane w art. 32 i 33 ustawy o z.e.p. i przyznał mu prawo do renty inwalidzkiej według drugiej grupy inwalidów z ogólnego stanu zdrowia od dnia 1 maja 1997 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00