Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 20 kwietnia 2001 r. sygn. I PKN 386/00

Sąd pracy może zbadać (art. 227 KPC), czy przed upływem pięciodniowego terminu z art. 38 § 2 KP, oświadczenie o braku zastrzeżeń co do wypowiedzenia złożył zarząd organizacji związkowej, czyjej przewodniczący.

Przewodniczący SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Józef Iwulski, Roman Kuczyński

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2001 r. sprawy z powództwa Jacka H. przeciwko Straży Miejskiej w K. o odszkodowanie, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z dnia 1 grudnia 1999 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Kielcach wyrokiem z dnia 1 września 1999 r. oddalił powództwo Jacka H. przeciwko Straży Miejskiej w K. o odszkodowanie za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę w drodze wypowiedzenia. Sąd ten ustalił, że powód był zatrudniony w pozwanej Straży od dnia 3 kwietnia 1995 r., przy czym od dnia 1 października 1998 r. zajmował stanowisko zastępcy komendanta Straży Miejskiej. Powód objął to stanowisko wtedy, gdy strona pozwana rozwiązała umowy o pracę z dwoma dotychczasowymi zastępcami komendanta, tj. z Jerzym S. i Jerzym P. W dniu 14 grudnia 1998 r. Sąd Rejonowy w Kielcach przywrócił Jerzego S. do pracy na dotychczasowym stanowisku i dotychczasowych warunkach płacy, a strona pozwana wykonała ten wyrok, co sprawiło, że wbrew schematowi organizacyjnemu na stanowisku zastępcy komendanta były zatrudnione dwie osoby: powód i Jerzy S.

Sąd Rejonowy ustalił ponadto, że na początku lutego 1998 r. w pozwanej Straży miała się odbyć kontrola ze strony Urzędu Miasta, której celem było sprawdzenie wykonania przez stronę pozwaną budżetu za 1998 r. W tym samym czasie powód zwrócił się do komendanta Straży Miejskiej o udzielenie mu od dnia 8 lutego 1999 r. dni wolnych od pracy w zamian za przepracowane godziny nadliczbowe, a w dniach od 12 marca do 11 maja 1998 r. - urlopu wypoczynkowego. Jednocześnie powód nie wyraził zgody na korzystanie z urlopu wypoczynkowego w innym czasie. W dniu 8 lutego 1998 r. komendant pozwanej Straży zawiadomił Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Straży Miejskiej o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę ze względu na likwidację stanowiska zastępcy komendanta, a wobec informacji organu tego Związku o niewniesieniu sprzeciwu, w piśmie z tej samej daty oświadczył, że wypowiada powodowi umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jako przyczynę podał likwidację stanowiska pracy jednego z zastępców, stosownie do schematu organizacyjnego Straży Miejskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00