Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 13 czerwca 2000 r. sygn. II UKN 586/99

Dla wykazania związku przyczynowego między niezdolnością do pracy a pobytem w więzieniu z przyczyn politycznych powinno się wskazać obrażenia lub szkody odniesione w związku z pobytem w więzieniu, które doprowadziły do powstania niezdolności do pracy (art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, jednolity tekst: Dz.U. z 1997 r. Nr 142, poz. 950 ze zm.).

Przewodniczący SSN Andrzej Kijowski

Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca), Roman Kuczyński

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2000 r. sprawy z wniosku Zygmunta K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w W. o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z działalnością kombatancką na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 5 maja 1999 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 24 listopada 1997 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w W. odmówił przyznania wnioskodawcy Zygmuntowi K. renty inwalidy wojennego wobec niestwierdzenia niezdolności do pracy w związku z pobytem w więzieniu z przyczyn politycznych.

Odwołanie wnioskodawcy od tej decyzji zostało oddalone wyrokiem Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 2 marca 1999 r. [...]. Na podstawie opinii biegłych lekarzy internisty, chirurga, neurologa i psychiatry, Sąd ustalił, że niezdolność do pracy wnioskodawcy powodują choroby układu krążenia, zespół psychoorganiczny miażdżycowy i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa z dyskopatią i zespołem bólowym. Zmiany chorobowe nie pozostają w związku z pobytem w więzieniu w latach 1948 -1949. Schorzenia układu krążenia ujawniły się w 60 roku życia i mają podłoże organiczne związane z procesem miażdżycowym. W badaniu chirurgicznym nie stwierdzono zmian, które miałyby spowodować upośledzenie organizmu w związku z traumatyzacją fizyczną w czasie pobytu w więzieniu, a zmiany w kręgosłupie i stawach biodrowych mają charakter zwyrodnieniowy, starczy, a nie pourazowy. Zespół psychoorganiczny jest nasilony odpowiednio do wieku, a w badaniu psychiatrycznym nie stwierdzono zmian związanych z pobytem w więzieniu. W świetle tych opinii wnioskodawca zdaniem Sądu nie spełnia warunków określonych w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. Nr 17, poz. 75 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00