Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 27 maja 1999 r. sygn. I PKN 78/99

Stosowanie art. 405 KC w związku z art. 409 KC nie może służyć obchodzeniu ograniczeń w zakresie pracowniczej odpowiedzialności materialnej wtedy, gdy bezpodstawne wzbogacenie się pracownika ma jednocześnie cechy zawinionego wyrządzenia szkody pracodawcy.

Przewodniczący: SSN Zbigniew Myszka

Sędziowie SN: Walerian Sanetra (sprawozdawca), Andrzej Wasilewski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 27 maja 1999 r. sprawy z powództwa Sądu Rejonowego w S. przeciwko Maksymilianowi Dominikowi N. o zapłatę, na skutek kasacji strony powodowej od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 12 listopada 1998 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Występujący w charakterze powoda Sąd Rejonowy w S. wniósł kasację od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 12 listopada 1998 r. [...], którym Sąd ten oddalił jego apelację od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Suwałkach z dnia 9 lipca 1998 r. [...].

Sąd Rejonowy w S. domagał się zasądzenia od pozwanego Maksymiliana N. kwoty 12.069,75 zł wraz z odsetkami od dnia 2 lipca 1996 r. i z kosztami procesu tytułem nadpłaconego wynagrodzenia. W uzasadnieniu strona powodowa twierdziła, że pozwany, pełniąc funkcję komornika, pobrał w okresie od stycznia 1994 r. do lute-go 1996 r. zawyżone wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 25% zamiast 2% opłat. Pozwany podnosił natomiast, że zawyżone wynagrodzenia prowizyjne pobrał w dobrej wierze i zużył je na utrzymanie rodziny. Ponadto podniósł zarzut przedawnienia. Sąd Pracy w Suwałkach wyrokiem z dnia 24 grudnia 1997 r. uchylił wyrok zaoczny z dnia 16 października 1997 r. i oddalił powództwo. W wyniku apelacji powoda Sąd drugiej instancji uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania. Po ponownym rozpoznaniu sprawy (kierując się wskazaniami Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w przedmiocie przesłuchania świadka J.Ś. i pozwanego w celu ustalenia, kiedy pozwany zapoznał się z treścią pisma z dnia 23 sierpnia 1993 r. Ministerstwa Sprawiedliwości oraz z jakich przyczyn pozwany naliczał zawyżone wynagrodzenie) Sąd Pracy w Suwałkach wyrokiem z dnia 9 lipca 1998 r. oddalił powództwo. Sąd ten ustalił, że pismo z 23 sierpnia 1993 r. Ministerstwa Sprawiedliwości dotarło do pozwanego już w sierpniu 1993 r. W sytuacji, gdy istnieją rozbieżności co do interpretacji przepisów określających zasady obliczania wynagrodzenia, nie można oczekiwać od pozwanego, że powinien i mógł spodziewać się, że pobiera wynagrodzenie zawyżone, a zatem, że działał w złej wierze. Sąd uznał przy tym, że pozwany rozporządził uzyskaną korzyścią na rzecz osoby trzeciej, co wyłącza odpowiedzialność za wyrządzoną pracodawcy szkodę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00