Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 25 marca 1999 r. sygn. III RN 156/98

Uchwała rady gminy odrzucająca (w całości lub części) zarzuty do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest formą prawną załatwienia indywidualnej sprawy z zakresu administracji publicznej i podlega zaskarżeniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu rady gminy do usunięcia naruszenia prawa (art. 24 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym, Dz.U. Nr 89, poz. 415 ze zm. w związku z art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, Dz.U. Nr 74, poz. 369 ze zm.).

Przewodniczący: SSN Andrzej Wasilewski (autor uzasadnienia)

Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca), Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej Waldemara Grudzieckiego, po rozpoznaniu w dniu 25 marca 1999 r. na rozprawie sprawy ze skargi Zofii O. na uchwałę [...] Rady Miejskiej w B. w przedmiocie rozpatrzenia zarzutów złożonych do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części osiedla B. w B. z dnia 29 grudnia 1997 r., na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego od postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego-Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku z dnia 6 maja 1998 r. [...]

postanowił

uchylić zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Zarząd Miasta B. działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 89, poz. 415 ze zm. -powoływanej dalej jako: ustawa o z.p.) podał w dniu 8 października 1997 r. do publicznej wiadomości informację o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części osiedla B. (rejonu ulicy Ż. i T. w B.) wraz z pouczeniem dotyczącym możliwości składania przez zainteresowane osoby tzw. protestów (art. 23 ustawy o z.p.) oraz tzw. zarzutów (art. 24 ustawy o z.p.). Równocześnie o terminie wyłożenia do wglądu tego projektu planu Zarząd Miasta B. zawiadomił na piśmie właścicieli nieruchomości, których interes prawny mógł być naruszony ustaleniami planu (art. 18 ust. 2 ust. 5 ustawy o z.p.). W terminie 14 dni od dnia wyłożenia projektu planu, Zofia O. -właścicielka nieruchomości położonej przy ul. T. złożyła na piśmie pięć zarzutów wobec wyłożonego do wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W dniu 29 grudnia 1997 r. Rada Miejska w B. podjęła uchwałę [...] w sprawie rozpatrzenia zarzutów Zofii O., mocą której jeden spośród zgłoszonych zarzutów został uwzględniony, natomiast pozostałe Rada Miejska odrzuciła, podając w uchwale uzasadnienie swego stanowiska w tej sprawie. Zgodnie z wymaganiami art. 18 ust. 2 pkt 10 ustawy o z.p. Zarząd Miasta B. doręczył Zofii O. powyższą uchwałę wraz z pismem z dnia 5 stycznia 1998 r., w którym zawarte było również pouczenie, że przysługującym jej uprawnieniu do zaskarżenia powyższej uchwały do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia (art. 24 ust. 4 ustawy o z.p.). Zofia O. skorzystała w ustawowym terminie z przysługującego jej uprawnienia i wniosła skargę na powyższą uchwałę [...] Rady Miejskiej w B. do Naczelnego Sądu Administracyjnego-Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku. Przed przystąpieniem do merytorycznego rozpoznania wniesionej skargi Naczelny Sąd Administracyjny-Ośrodek Zamiejscowy w Białymstoku wezwał skarżącą pismem doręczonym jej w dniu 19 lutego 1998 r. do wykazania, czy stosownie do wymagania art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (jednolity tekst: Dz.U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 ze zm.) wezwała do usunięcia zarzucanego naruszenia prawa oraz do wpłacenia wpisu sądowego w terminie 7 dni. Ponieważ skarżąca w wyznaczonym terminie uiściła jedynie wymagany wpis, natomiast nie wykazała, czy wezwała Radę Miejską w B. w trybie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie terytorialnym do usunięcia zarzucanego naruszenia prawa, Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę postanowieniem z dnia 6 maja 1998 r. [...] wydanym na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz.U. Nr 74, poz. 368 ze zm. - powoływanej nadal jako: ustawa o NSA).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00