Wyrok SN z dnia 18 marca 1999 r. sygn. II UKN 525/98
Podanie nieprawdziwej przyczyny ekonomicznej rozwiązania stosunku pracy nie stanowi przesłanki nabycia prawa do wcześniejszej emerytury dla pracowników zwalnianych z pracy z przyczyn dotyczących zakładów pracy.
Przewodniczący: SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Maria Tyszel
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 18 marca 199 r. sprawy z wniosku Jana S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w J. o wcześniejszą emeryturę, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 29 czerwca 1998 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie wyrokiem z dnia 29 czerwca 1998 r. oddalił apelację wnioskodawcy Jana S. od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krośnie z dnia 11 marca 1998 r. [...] oddalającego odwołanie wnioskodawcy od decyzji organu rentowego, odmawiającej mu przyznania prawa do wcześniejszej emerytury dla pracowników zwalnianych z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy. W sprawie tej ustalono, że wnioskodawca po okresie ponad 40 lat pracy zawodowej i po okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych podjął w dniu 1 października 1996 r. zatrudnienie w sklepie spożywczo-przemysłowym Beaty J. w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony do dnia 31 grudnia 1996 r. Terminowe zatrudnienie wnioskodawcy na stanowisku kierowcy-konwojenta było związane z przejęciem obowiązków chorej właścicielki sklepu i jej pobytem w szpitalu, w czasie którego wnioskodawca zajmował się zaopatrzeniem sklepu. W dniu 30 listopada 1996 r. rozwiązano z nim umowę o pracę, a w świadectwie pracy znalazła się adnotacja o rozwiązaniu stosunku pracy „z przyczyn ekonomicznych”. Sąd Apelacyjny potwierdził prawidłowość oceny zeznań świadków przesłuchanych w postępowaniu pierwszoinstancyjnym, wskazując, że właścicielka sklepu nie potrafiła podać przyczyny zwolnienia wnioskodawcy z pracy. Zwolnienie wnioskodawcy nie nastąpiło z przyczyn ekonomicznych, skoro sugerowany przez męża i matkę właścicielki sklepu spadek obrotów sklepu nie potwierdził się, albowiem dochody sklepu według deklaracji podatkowych wzrastały w okresie od września do listopada 1996 r. U podstaw zwolnienia nie leżały również przyczyny organizacyjne, ponieważ w momencie rozwiązania stosunku pracy właścicielka sklepu przebywała nadal w szpitalu. W takich okolicznościach sprawy nagłe rozwiązanie z wnioskodawcą stosunku pracy miało na celu wyłącznie umożliwienie mu skutecznego ubiegania się o wcześniejszą emeryturę.