Wyrok SN z dnia 4 listopada 1998 r. sygn. III RN 76/98
Do czasu utworzenia związku komunalnego w celu zarządzania stanowiącym współwłasność gmin warszawskich mieniem, służącym realizacji zadań publicznych o charakterze infrastrukturalnym (art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 25 marca 1994 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy, Dz.U. Nr 48, poz. 195 ze zm.), w tym także mieniem Zakładu Budżetowego „Tramwaje Warszawskie”, mienie to pozostaje w zarządzie przymusowym sprawowanym przez Zarząd miasta stołecznego Warszawy (art. 37 ust. 4 w związku z art. 9-12 tej ustawy).
Przewodniczący SSN: Andrzej Wasilewski (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Andrzej Wróbel
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 1998 r. sprawy ze skargi Zakładu Budżetowego „Tramwaje Warszawskie” w Warszawie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 18 lutego 1997 r. [...] w przedmiocie wymiaru podatku od nieruchomości za 1996 r., na skutek rewizji nadzwyczajnej Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 grudnia 1997 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy decyzją z dnia 25 października 1996 r. [...] określił Zakładowi Budżetowemu „Tramwaje Warszawskie” w Warszawie podatek od nieruchomości za rok 1996 w łącznej kwocie 14.047,00 zł. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia podniesiono, że Zakład Budżetowy „Tramwaje Warszawskie” został organizacyjnie wyodrębniony uchwałą [...] Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 19 lipca 1993 r. z byłych Miejskich Zakładów Komunikacyjnych, a następnie został wyposażony w majątek, który zgodnie z § 1 Statutu stanowiącego załącznik do uchwały [...] Zarządu Związku Dzielnic-Gmin Warszawy z dnia 1 lutego 1994 r. służy do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie zbiorowej komunikacji tramwajowej na terenie m.st. Warszawy. Dlatego, stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 oraz art. 5 ust. 1 pkt 5a i ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. Nr 9, poz. 31 ze zm.) oraz § 1 pkt 2 i pkt 5 uchwały Rady Gminy Warszawa-Centrum z dnia 21 grudnia 1995 r. w sprawie ustalania stawek podatku od nieruchomości, budynki i grunty będące w posiadaniu tego Zakładu Budżetowego powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości według stawek przewidzianych dla prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. Prawo budżetowe (jednolity tekst: Dz.U. z 1993 r. Nr 72, poz. 344 ze zm.) „Tramwaje Warszawskie” prowadzą działalność w zakresie usług transportowych na własny rachunek, co w konsekwencji oznacza, iż prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 41, poz. 324 ze zm.). W odwołaniu od tej decyzji „Tramwaje Warszawskie” zarzuciły, że nie prowadzą działalności gospodarczej w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o działalności gospodarczej, są bowiem zakładem budżetowym i prowadzą „działalność bezwynikowo”, tzn. wszelkie nadwyżki z tej działalności są przekazywane do budżetu związku gmin m.st. Warszawy. Poza tym jest to działalność o charakterze użyteczności publicznej i ma ona z założenia charakter deficytowy, co przesądza o braku subiektywnego zamiaru zarobkowania, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o działalności gospodarczej. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie decyzją z dnia 18 lutego 1997 r. [...] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. „Tramwaje Warszawskie” wniosły skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego od powyższego rozstrzygnięcia, w której podtrzymały zarzuty podniesione już w odwołaniu. W odpowiedzi na skargę Samorządowe Kolegium Odwoławcze wniosło ojej oddalenie.