Wyrok SN z dnia 8 lipca 1998 r. sygn. III RN 48/98
Do czasu utworzenia związku komunalnego w celu zarządzania stanowiącym współwłasność gmin warszawskich mieniem służącym realizacji zadań publicznych o charakterze infrastrukturalnym (art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 25 marca 1994 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy, Dz.U. Nr 48, poz. 195 ze zm.), w tym także mieniem Zakładu Budżetowego pod nazwą "Tramwaje Warszawskie", mienie to z mocy ustawy pozostaje w zarządzie przymusowym sprawowanym przez Zarząd miasta stołecznego Warszawy (art. 37 ust. 4 w związku z art. 9-12 ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy).
Przewodniczący SSN: Kazimierz Jaśkowski
Sędziowie SN: Andrzej Wasilewski (sprawozdawca), Andrzej Wróbel
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 1998 r. sprawy ze skargi „Tramwaje Warszawskie" - Zakładu Budżetowego Miasta Stołecznego Warszawy na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 9 października 1996 r. [...] w przedmiocie wymiaru podatku od nieruchomości za 1996 r., na skutek rewizji nadzwyczajnej Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 września 1997 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie.
Uzasadnienie
„Tramwaje Warszawskie" Zakład Budżetowy Miasta Stołecznego Warszawy złożyły w dniu 30 stycznia 1996 r. deklarację podatkową w sprawie podatku od nieruchomości za rok 1996 r., w której opodatkowały posiadane budynki, budowle oraz grunty według stawek przewidzianych dla budynków i gruntów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Następnie w dniu 26 lutego 1996 r. przedstawiły pisemną korektę uprzednio złożonej deklaracji, w której podały, że wymienione składniki mienia powinny zostać opodatkowane tak, jak budynki, budowle i grunty nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W wyniku złożonej korekty deklaracji podatkowej wysokość zobowiązania podatkowego „Tramwajów Warszawskich" powinna ulec obniżeniu z kwoty 659.005,80 zł do kwoty 248.387,80 zł. Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy decyzją z dnia 9 lipca 1996 r. [...] określił należny od „Tramwajów Warszawskich" podatek od nieruchomości za 1996 r. z zastosowaniem stawek podatkowych, jak w wypadku nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W uzasadnieniu tej decyzji podano, że „Tramwaje Warszawskie" prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 41, poz. 324 zezm.), a w szczególności działalność prowadzona przez „Tramwaje Warszawskie" ma znamiona „działalności zarobkowej" (co nie przesądza, że przynosi ona dochód), prowadzona jest przez nie „na własny rachunek" (a nie na rachunek miasta) i z tej przyczyny nie tylko dochody uzyskiwane z tej działalności należą do „Tramwajów Warszawskich", ale i obciążają je powstałe w jej wyniku straty. „Tramwaje Warszawskie" odwołały się od tej decyzji Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie, zarzucając, że narusza ona art. 3 ust. 1 pkt 2 oraz art. 5 ust. 1 pkt 5 lit. a oraz art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. Nr 9, poz. 31 ze zm.), art. 2 ust. 1 ustawy o działalności gospodarczej oraz art. 49 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.