Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 17 października 1997 r., sygn. I CKN 267/97

Zawarta w art. 215 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Tekst jednolity: Dz.U. 1995 r. Nr 54, poz. 288) zasada jednopodmiotowości spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, jak również przewidziany w art. 223 § 2 tej ustawy warunek skuteczności zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nie stanowią przeszkód dla przyjęcia dopuszczalności zawarcia umowy przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na zabezpieczenie spłaty wierzytelności.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z powództwa Edwarda C. i Doroty C. przeciwko Ryszardowi P. i Edwardowi D. o ustalenie na skutek kasacji powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 20 grudnia 1996 r. I ACr 1013/96 – oddalił kasację.

Uzasadnienie

Powodowie Edward i Dorota małżonkowie C. w pozwie skierowanym przeciwko Ryszardowi P. i Edwardowi D. wnosili o ustalenie, że zawarta między nimi a pozwanym Ryszardem P. w dniu 11 maja 1993 r. umowa notarialna zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest nieważna jako umowa pozorna, zawarta jedynie w celu zabezpieczenia spłaty długu na rzecz pozwanego.

Wnosili także o ustalenie nieważności umowy notarialnej zbycia tego prawa zawartej między pozwanymi w dniu 1 lipca 1994 r., a sprostowanej aktem notarialnym z dnia 29 lipca 1994 r., zarzucając, że nabywca tego prawa pozwany Edward D. był w złej wierze, a nadto naruszony został art. 223 § 2 prawa spółdzielczego, bowiem zbywca pozwany Ryszard P. nie był członkiem spółdzielni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00