Postanowienie SN z dnia 4 grudnia 1995 r. sygn. III SW 1091/95
Przewodniczący SSN: Teresa Romer
Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Andrzej Kijowski (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 1995 r., na posiedzeniu niejawnym sprawy z protestu Piotra S. oraz 139.391 innych protestów [...] o jednakowej treści, zawierających zarzut naruszenia art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 67, poz. 398 ze zm.).
postanowił:
uznać, że zarzut podania nieprawdziwej informacji o wykształceniu kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego, zamieszczonej na liście wyborczej, sporządzonej przez Państwową Komisję Wyborczą jest zasadny i stanowi naruszenie art. 43 w związku z art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 67, poz. 398 ze zm.), które mogło wywrzeć wpływ na wynik wyborów.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 22 listopada 1995 r. Piotr S. wniósł protest przeciwko obwieszczonemu przez Państwową Komisję Wyborczą w dniu 20 listopada 1995 r. wyborowi Aleksandra Kwaśniewskiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na taki wynik wyborów mogło zdaniem protestującego wywrzeć wpływ podanie w zgłoszeniu A. Kwaśniewskiego, jako kandydata na ten urząd, że legitymuje się wyższym wykształceniem. Taka informacja o kandydacie została też umieszczona na liście wyborczej, sporządzonej przez Państwową Komisję Wyborczą i podanej do wiadomości ogółu wyborców. Wyniki wszystkich badań prowadzonych przez ośrodki badania opinii publicznej wykazywały bowiem jednoznacznie, że wśród wymagań stawianych przez wyborców kandydatom na urząd Prezydenta R.P. jest wykształcenie. Wobec tego A. Kwaśniewski był w kampanii wyborczej przedstawiany jako wykształcony, światły Europejczyk, posiadający w tym zakresie przewagę zwłaszcza nad Lechem Wałęsą, nie mającym wyższego wykształcenia.
Tymczasem z oświadczenia złożonego w dniu 16 listopada 1995 r. środkom masowego przekazu przez prof. dr hab. Brunona S., Prorektora Uniwersytetu Gdańskiego, wynika, że A. Kwaśniewski został w dniu 5 października 1978 r. skreślony z listy studentów z powodu niezaliczenia V roku Wydziału Ekonomiki Transportu tej uczelni. Kłamstwo dotyczące wyższego wykształcenia A. Kwaśniewskiego, niezależnie od naruszenia prawa przez poświadczenie nieprawdy w zgłoszeniu kandydata, co nie przystoi Prezydentowi R.P., miało w opinii protestującego niewątpliwie istotny wpływ na przebieg kampanii wyborczej i ostateczny wynik wyborów.