Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SA w Gdańsku z dnia 21 października 2009 r., sygn. III AUa 362/09

Bezwzględnym warunkiem do wymierzenia płatnikowi składek lub instytucji obsługującej wpłaty dodatkowej opłaty, o jakiej mowa w art. 47 ust. 10c-10i ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.), jest wywiązanie się przez organ rentowy z przewidzianego w art. 47 ust. 10d tej ustawy obowiązku zawiadomienia płatnika lub instytucji obsługującej wpłaty składek o nieprzekazaniu lub przekazaniu błędnego dokumentu, o którym mowa w ust. 10c art. 47 cytowanej ustawy, nie później niż w ciągu 30 dni, licząc od następnego dnia po upływie terminu określonego w ust. 9 art. 47 tej ustawy.

 

Przewodniczący: SSA Grażyna Horbulewicz 

Sędziowie: SSA Małgorzata Węgrzynowska Czajewska (sprawozdawca) SSA Aleksandra Urban

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 27 marca 2008 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. wymierzył I Liceum Ogólnokształcącemu w I. opłatę dodatkową w wysokości 240,77 zł z powodu nieterminowego przekazania przez ZUS składki za miesiąc luty 2003 r. do otwartych funduszy emerytalnych z przyczyn leżących, zdaniem organu rentowego, po stronie płatnika.

W odwołaniu wnioskodawca wniósł o uchylenie decyzji i nienaliczanie opłaty dodatkowej.

W odpowiedzi na odwołanie pozwany wniósł o jego oddalenie.

Sąd Okręgowy Sąd Ubezpieczeń Społecznych w B. wyrokiem z dnia 18 grudnia 2008 r. zmienił zaskarżoną decyzję i ustalił, że wnioskodawca nie ma obowiązku uiszczenia opłaty dodatkowej w wysokości 240,77 zł.

Sąd pierwszej instancji wskazał, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. ustalił, że składki pochodzące od płatnika I liceum Ogólnokształcącego w I. za m-c luty 2003 r. przekazano do otwartych funduszów emerytalnych po terminie. Stało się tak dlatego, że dokumenty rozliczeniowe zostały błędnie wypełnione przez płatnika, a błąd polegał na podaniu wysokości stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe na 0,73%, zamiast 1,73%. Dopiero po wyjaśnieniu tej kwestii i złożeniu przez płatnika skorygowanych deklaracji w dniu 20 października 2004 r. możliwe było przekazanie spornych składek do OFE.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00