Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. II OSK 995/23

Cudzoziemcy

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Miron (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędzia del. WSA Anna Szymańska Protokolant: asystent sędziego Sebastian Juszczak po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej R. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 listopada 2022 r. sygn. akt IV SA/Wa 204/22 w sprawie ze skargi R. M. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia 5 listopada 2021 r. nr RdU-255-1/S/21 w przedmiocie przekazania cudzoziemca do innego państwa członkowskiego UE oraz umorzenia postępowania w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej na terytorium RP oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 15 listopada 2022 r. sygn. akt IV SA/Wa 204/22 oddalił skargę R. M. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia 5 listopada 2021 r. nr RdU-255-1/S/21 w przedmiocie przekazania cudzoziemca do innego państwa członkowskiego UE oraz umorzenia postępowania w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Małoletnia R. M. (obywatelka Federacji Rosyjskiej, narodowości czeczeńskiej), reprezentowana przez kuratora ustanowionego przez sąd – adw. S. G., wniosła w dniu 4 sierpnia 2021 r. wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym samym dniu kurator złożyła tożsame wnioski również w imieniu sześciorga rodzeństwa cudzoziemki. Natomiast w dniu 14 lipca 2021 r. wniosek o udzielenie ochrony w Polsce złożył ojciec małoletniej S. M., obejmujący także Z. A. – jego żonę i matkę dzieci. Odrębne wnioski dotyczące dzieci złożono z uwagi na fakt, że niemiecki sąd rodzinny czasowo pozbawił ich rodziców praw do opieki nad dziećmi.

W związku z ustaleniem przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców (dalej: Szef Urzędu), iż rodzina cudzoziemca (rodzice oraz dzieci) ubiegała się uprzednio o udzielenie jej ochrony międzynarodowej na terytorium Niemiec, został skierowany wniosek do władz niemieckich o wtórne przyjęcie cudzoziemców. W dniu 19 sierpnia 2021 r. władze niemieckie wyraziły zgodę na wtórne przejęcie małoletniej cudzoziemki na podstawie art. 18(1d) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UW) nr 604/2013 (Dz.U.UE.L.2013.180.31; dalej: rozporządzenie Dublin III). Władze niemieckie wyraziły również zgodę na przejęcie pozostałych członków rodziny (ojca i matki oraz sześciorga rodzeństwa).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00