Orzeczenie
Postanowienie NSA z dnia 5 grudnia 2023 r., sygn. II OZ 698/23
Zagospodarowanie przestrzenne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia G.Ł. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 5 października 2023 r. sygn. akt II SA/Go 545/23 w przedmiocie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej i poprzedzającej ją decyzji w sprawie ze skargi G. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 23 czerwca 2023 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 5 października 2023 r. sygn. akt II SA/Go 545/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, po rozpoznaniu wniosku G.Ł., odmówił wstrzymania wykonania decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 23 czerwca 2023 r. nr [...] oraz poprzedzającej ją decyzji Burmistrza [...] z dnia 20 lutego 2023 r. nr [...].
W uzasadnieniu powyższego postanowienia Sąd wskazał, że G. Ł. wniosła skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wlkp. z dnia 23 czerwca 2023 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza [...] z dnia 20 lutego 2023 r., nr [...], w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego oraz infrastruktury technicznej na działce nr ewidencyjny [...]– obręb miasto [...], gmina [...]. W treści skargi zawarto wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonych decyzji podnosząc, że zabudowa działki w zamierzony przez inwestora sposób w ramach na jakie zezwalają zaskarżone decyzje spowoduje trudne do odwrócenia skutki w postaci stałego naruszenia prawa do prywatności zarówno skarżącej, jak i pozostałych uczestników, narazi również skarżącą oraz pozostałych uczestników na różnorodne immisje ze strony inwestora. Wskazano, że takie ryzyko zachodzić będzie również wobec inwestora ze strony skarżącej, jak i ze strony pozostałych uczestników, na co strona wielokrotnie w prowadzonym postępowaniu zwracała uwagę. To z kolei stwarza ryzyko przeniesienia sporów na grunt postępowania administracyjnego w przedmiocie pozwolenia na budowę, jak i sporów cywilnych na gruncie art. 144 k.c. w zw. z art. 222 § 2 k.c. Zdaniem skarżącej zaskarżona decyzja umożliwi inwestorowi prowadzenie działań mających na celu realizację inwestycji, która może spowodować nieodwracalne skutki. We wniosku wyjaśniono, że decyzja o warunkach zabudowy wiąże organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę. Związanie to oznacza obowiązek sprawdzenia zgodności projektu budowlanego z ustaleniami decyzji, które polega nie tylko na określaniu parametrów samego obiektu, ale na ustaleniu innych warunków i zasad, które powinna spełniać planowana inwestycja. Wstrzymanie wykonania decyzji zagwarantuje brak możliwości ubiegania się przez inwestora o pozwolenie na budowę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right