Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2023 r., sygn. III OSK 3300/21

Policja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 30 czerwca 2020 r. sygn. akt II SA/Ol 119/20 w sprawie ze skargi Z. G. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z dnia 28 marca 2019 roku, nr 35/2019/TK w przedmiocie wypłaty wyrównania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop 1. oddala skargę kasacyjną, 2. oddala wniosek Z. G. o zasądzenie od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z 30 czerwca 2020 r. sygn. akt II SA/Ol 119/20 w sprawie ze skargi Z. G. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z 28 marca 2019 roku, nr 35/2019/TK w przedmiocie wypłaty wyrównania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) dalej "p.p.s.a." uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że skarga zasługuje na uwzględnienie. Wyrokiem z 30 października 2018 r., K 7/15, Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności art. 115a ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji, w zakresie, w jakim ustala wysokość ekwiwalentu pieniężnego za jeden dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego w wymiarze 1/30 części miesięcznego uposażenia. Do chwili obecnej "niekonstytucyjny" ułamek 1/30 nie został zastąpiony innym ułamkiem. Pomimo to zdaniem WSA w Olsztynie można wyliczyć należną skarżącemu kwotę ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop, ponieważ na sposób wyliczenia kwoty należnej wskazuje wprost uzasadnienie powołanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ze stanowiska TK wynika wprost sposób wyliczenia wysokości należnego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, którym jest na dzień zwolnienia ze służby liczba dni niewykorzystanego urlopu przy przyjęciu, że za 1 dzień niewykorzystanego urlopu przysługuje wynagrodzenie za 1 dzień roboczy na dzień zwolnienia ze służby. Oznacza to, że w niniejszej sprawie należy po wyliczeniu liczby dni urlopu przysługującego skarżącemu tę liczbę dni urlopu pomnożyć przez wysokość wynagrodzenia przysługującego skarżącemu za 1 dzień roboczy na dzień zwolnienia ze służby, obliczonego – zgodnie z uzasadnieniem Trybunału Konstytucyjnego, w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Sąd podkreślił, że mając na względzie sposób wyliczenia ekwiwalentu przez TK, wyliczenie skarżącemu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop nie powinno nastręczać organom jakichkolwiek trudności, a tym bardziej wymagać regulacji ustawowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00