Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2023 r., sygn. II OSK 1112/20

Planowanie przestrzenne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 20 listopada 2019 r. sygn. akt II SA/Gd 422/19 w sprawie ze skargi P. M. na uchwałę Rady Gminy W. z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z 20 listopada 2019 r. sygn. akt II SA/Gd 422/19, oddalił skargę P. M. (dalej skarżący) na uchwałę Rady Gminy W. z [...] lutego 2018 r. nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu wsi G. w gminie W. (dalej plan miejscowy).

Zdaniem Sądu I instancji, zaskarżony plan miejscowy nie jest dotknięty żadną z wad określonych w art. 28 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1945 ze zm., dalej upzp), dających podstawę do stwierdzenia jego nieważności. W szczególności organ mógł uwzględnić wnioski skarżącego w zakresie przeznaczenia jego nieruchomości tylko w takim zakresie, w jakim nie pozostawały one w kolizji z wiążącym organ gminy zapatrywaniem organu współdziałającego. W ocenie Sądu Wojewódzkiego, powody które zadecydowały o utrzymaniu w części przeznaczenia ww. działek jako terenów rolnych są czytelne i należycie uzasadnione oraz znajdują odzwierciedlenie w szczególnym charakterze wsi G., która ma bardzo szczególne uwarunkowania konserwatorskie. Ponadto studium dopuszcza lokalizację nowych żwirowni, pod warunkiem uzgodnienia z zarządcą drogi dostępności komunikacyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00