Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2023 r., sygn. III OSK 2353/21
1. Przez autonomię szkół wyższych, rozumie się konstytucyjnie chronioną sferę prowadzenia badań naukowych i kształcenia w ramach obowiązującego porządku prawnego. Oznacza to, że Konstytucja RP zakłada istnienie aktów wewnętrznych uczelni i że uczelnie regulują tymi aktami zakładowymi, zgodnymi z prawem – prawa i obowiązki studentów.
2. Ustawy określające zasady działania publicznych szkół wyższych muszą – w myśl art. 70 ust. 5 Konstytucji RP, respektować ich autonomię, to znaczy nie mogą znosić istoty tej autonomii, przez zupełne i wyczerpujące unormowanie wszystkich spraw, które określają pozycję studenta w państwowej szkole wyższej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński Protokolant: asystent sędziego Przemysław Iżycki po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 10 października 2019 r. sygn. akt II SA/Op 281/19 w sprawie ze skargi R. I. na decyzję Rektora Politechniki Opolskiej z dnia 8 maja 2019 r., nr 2/2019 w przedmiocie odmowy wznowienia studiów 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od R. I. na rzecz Rektora Politechniki Opolskiej kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z 10 października 2019 r. sygn. akt II SA/Op 281/19, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.) zwanej dalej "p.p.s.a." oddalił skargę R. I. na decyzję Rektora Politechniki Opolskiej z 8 maja 2019 r., nr 2/2019 w przedmiocie odmowy wznowienia studiów.
W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że przedmiotem skargi jest decyzja odmawiająca wznowienia skarżącemu studiów na dziesiątym semestrze jednolitych studiów magisterskich na Wydziale [...] Politechniki Opolskiej. W dacie jej podjęcia przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie zawierały żadnych regulacji odnoszących się do wznowienia studiów, a podstawa prawna umożliwiająca wznowienie studiów przez skarżącego wynika wyłącznie z przepisów wewnętrznych uczelni. Kwestię tę określa § 22 Regulaminu studiów w Politechnice Opolskiej, w świetle którego rozstrzygnięcie podejmowane przez organy uczelni w przedmiocie wznowienia studiów ma charakter uznaniowy. Zdaniem Sądu pierwszej instancji organy obu instancji prawidłowo odmówiły skarżącemu wznowienia studiów we wnioskowanym zakresie. Za istotny Sąd uznał fakt, że skarżący ostatni raz został skreślony z listy studentów jednolitych studiów magisterskich 5 października 2010 r. z powodu niezłożenia pracy dyplomowej, zaś od 2010 r. studia jednolite magisterskie nie pozostawały w ofercie dydaktycznej uczelni. Sąd uznał, że analiza tego, które przedmioty zaliczone przez skarżącego merytorycznie odpowiadają przedmiotom znajdującym się w aktualnej ofercie dydaktycznej, a które im nie odpowiadają, oznaczałaby ingerencję w autonomię uczelni. W konsekwencji, zdaniem Sądu postępowanie przed organami zostało przeprowadzone w sposób należyty, a skarga podlegała oddaleniu jako bezzasadna.