Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2023 r., sygn. I OSK 3191/19

Nieruchomości

Dnia 25 stycznia 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: sędzia NSA Piotr Przybysz sędzia del. WSA Anna Wesołowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Inwestycji i Rozwoju od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 marca 2019 r., sygn. akt IV SA/Wa 91/18 w sprawie ze skargi R. S. i B. S. na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia [...] października 2017 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania 1. prostuje z urzędu oczywistą omyłkę pisarską zaistniałą w komparycji wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 marca 2019 r., sygn. akt IV SA/Wa 91/18 w ten sposób, że w miejsce oznaczenia organu jako "Ministra Inwestycji i Rozwoju" wpisuje "Ministra Infrastruktury i Budownictwa", 2. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 5 marca 2019 r. po rozpoznaniu sprawy ze skargi R. S. i B.S. (Skarżący) na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Minister) z [...] października 2017 r. w przedmiocie ustalenia odszkodowania uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził od Ministra na rzecz Skarżących solidarnie kwotę 13.000 (trzynaście tysięcy) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Minister zaskarżył wyrok Sądu pierwszej instancji w całości zarzucając mu na podstawie art. 174 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.), dalej: p.p.s.a, naruszenie prawa materialnego, poprzez błędną wykładnię i zastosowanie w niniejszej sprawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. b p.p.s.a. w zw. z art. 145 § 1 pkt 5 k.p.a., polegającą na przyjęciu, że każda podstawa wznowienia postępowania administracyjnego jest tożsama z "naruszeniem prawa" i stanowi przesłankę do uchylenia zaskarżonej decyzji przez sąd administracyjny, podczas gdy nie wszystkie podstawy wznowienia związane są z naruszeniem prawa, a w konsekwencji stwierdzenie zaistnienia niektórych z nich, w tym w szczególności przesłanka z art. 145 § 1 pkt 5 k.p.a. nie daje podstawy do uchylenia decyzji przez sąd administracyjny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00