Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. II GSK 1216/20
Umowy, które zakładają wykonanie konkretnej czynności lub osiągnięcie określonego rezultatu, a nie jedynie staranne dążenie do jego osiągnięcia, powinny być traktowane jako umowy o dzieło, a nie umowy o świadczenie usług. W przypadku takich umów, wynagrodzenie przysługuje wykonawcy tylko i wyłącznie za osiągnięcie określonego rezultatu, a nie za same czynności prowadzące do jego osiągnięcia. Wybór wykonawcy oparty jest na jego cechach i umiejętnościach, a wykonane przez niego dzieło może być oceniane pod kątem wystąpienia wad efektu pracy.
Ubezpieczenia; Ochrona zdrowia
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Marek Sachajko Protokolant Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 lipca 2020 r. sygn. akt VI SA/Wa 2374/19 w sprawie ze skargi Z. w W. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 23 września 2019 r. nr 1095/2019/Ub w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 27 lipca 2020 r., sygn. akt VI SA/Wa 2374/19 po rozpoznaniu skargi Z. w W. (dalej: płatnik, Związek, skarżący) na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 23 września 2019 r. w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej: organ pierwszej instancji) z 14 października 2014 r. oraz orzekł o kosztach postępowania. Do wyroku zgłoszono zdanie odrębne.