Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2023 r., sygn. I FSK 869/19
Małżonkowie prowadzący działalność rolniczą na mocy małżeńskiej wspólności majątkowej mogą być uznani za odrębnych podatników VAT, pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej w sposób samodzielny. Utrata statusu rolnika ryczałtowego przez jednego z małżonków nie pociąga za sobą automatycznej utraty tego statusu przez drugiego małżonka.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Danuta Oleś (spr.), Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 października 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 190/18 w sprawie ze skargi M.R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 27 listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od stycznia do grudnia 2015 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na rzecz M.R. kwotę 8.100 (słownie: osiem tysięcy sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 23 października 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 190/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez M.R. decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z 27 listopada 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od stycznia do grudnia 2015 r. wraz z poprzedzającą ją decyzją organu pierwszej instancji.
Sąd pierwszej instancji wskazał, że u M.R. (dalej: "strona" lub "skarżący") przeprowadzono kontrolę w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług za okres 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2015 r. W toku prowadzonych czynności kontrolnych organ podatkowy ustalił, że skarżący zaniżył wartości podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w związku z nieewidencjonowaniem sprzedaży wynikającej z faktur VAT wystawionych przez żonę, z którą prowadził wspólne gospodarstwo rolne i która w kontrolowanym okresie nie nabyła skutecznie statusu czynnego podatnika podatku VAT z uwagi na fakt, że skarżący od 2002 r. był czynnym podatnikiem podatku VAT w oparciu o zgłoszenie rejestracyjne z tytułu prowadzenia wspólnego gospodarstwa rolnego.