Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2023 r., sygn. I FSK 151/22

Jeżeli w toku postępowania podatkowego organy nie wyjaśniły istotnych okoliczności faktycznych, co mogło wpłynąć na ocenę transakcji, a te okoliczności dotyczą znacznej części stanu faktycznego, który należało ustalić w celu prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy, wówczas zasadne jest przeprowadzenie pełnego postępowania wyjaśniającego, a nie tylko postępowania uzupełniającego na podstawie art. 229 Ordynacji podatkowej. 

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia NSA Zbigniew Łoboda, Sędzia NSA Sylwester Golec (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej PUH P. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 czerwca 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 2506/20 w sprawie ze skargi PUH P. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 14 października 2020 r., nr 1401-IOV-2.4103.119.2020.APW w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty i marzec 2011 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 18 czerwca 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 2506/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę PUH P. sp. z o.o. z siedzibą w W. (powoływanej dalej jako: skarżąca spółka) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej: "DIAS") z 14 października 2020 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (podatek VAT) za luty i marzec 2011 r. (wyrok z uzasadnieniem dostępny jest w bazie CBOSA na stronie orzeczenia.nsa.gov.pl).

1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że decyzją z 20 lipca 2015 r., Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie (dalej: "NUS") określił skarżącej spółce kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za luty oraz za marzec 2011 r. uznając, że skarżąca spółka nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup kawy, wystawionej przez J. oraz prawa do zastosowania stawki 0% z tytułu transakcji traktowanych przez skarżącą spółkę jako transakcje wewnątrzwspólnotowe (WDT) dokonanych z: B., D. s.r.o., M. s.r.l., R. s.r.l.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00