Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2023 r., sygn. III FSK 478/22

Zasada czynnego udziału strony w postępowaniu podatkowym nie jest nieograniczona, a organy podatkowe mają prawo do ustalania faktów na podstawie dowodów zebranych w innym postępowaniu. Ponadto, organ odwoławczy ma obowiązek ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia sprawy, nie ograniczając się do kontroli decyzji organu pierwszej instancji. Wniesienie odwołania otwiera prawo do ponownego rozpoznania sprawy i nie ustala granic tego rozpoznania.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Anna Dalkowska (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 grudnia 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 1184/21 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z dnia 31 marca 2021 r., nr KO-329/4100/124/21 w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2021 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z dnia 8 grudnia 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 1184/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę w sprawie ze skargi M. S. (dalej: "Skarżący", "Strona") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z dnia 31 marca 2021 r. w przedmiocie ustalenia wymiaru łącznego zobowiązania pieniężnego za 2021 r.

1.2. Decyzją z dnia 5 lutego 2021 r. Wójt Gminy G. ustalił wymiar łącznego zobowiązania pieniężnego w kwocie 885 zł, płatnego w 4 ratach. Powyższą decyzję organ pierwszej instancji oparł o wykaz danych z ewidencji gruntów i budynków nieruchomości przedłożony przez stronę oraz o ewidencję gruntów i budynków. W konsekwencji, na podstawie tych informacji oraz właściwych aktów prawa miejscowego, organ pierwszej instancji ustalił stawkę podatku oraz podstawę opodatkowania. Od powyższej decyzji skarżący wniósł odwołanie, kwestionując prawidłowość ustalenia podstawy opodatkowania. Skarżący wskazał, że doszło do nieprawidłowego naliczenia podatku, albowiem jego grunty zgłoszone zostały do zalesienia i zostały zalesione, jednakowoż bez otrzymania dotacji. Ponadto, strona skarżyła się w odwołaniu na stan drogi oraz melioracji. Organ odwoławczy decyzją z dnia 31 marca 2021 r. utrzymał w mocy orzeczenie organu pierwszej instancji. W ocenie SKO zebrany materiał dowodowy był kompletny i świadczył o wydaniu zaskarżonej decyzji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a Wójt jako organ podatkowy związany aktualnymi danymi z ewidencji, zobligowany był do wydania decyzji, na podstawie której ustalił zobowiązanie podatkowe w wysokości 885 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00