Wyrok NSA z dnia 3 kwietnia 2012 r., sygn. I FSK 2169/11
Przewidziana w art. 233 § 2 Ordynacji podatkowej możliwość uchylenia przez organ odwoławczy zaskarżonej decyzji i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji stanowi odstępstwo od zasady szybkiego i wnikliwego rozpatrzenia sprawy co do jej istoty przez organy podatkowe obu instancji (art. 125 i art.127 Ordynacji podatkowej) i dlatego powinna być stosowana wyjątkowo przy rzeczywistym zaistnieniu okoliczności, o których mowa w powołanym przepisie. Oznacza to, że konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w całości lub w znacznej części, niezbędna dla rozstrzygnięcia sprawy powinna zostać szczegółowo uzasadniona w decyzji organu odwoławczego, który może także wskazać, jakie konkretne okoliczności należy wziąć pod uwagę przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Danuta Oleś (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Jaszuk, po rozpoznaniu w dniu 3 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 27 października 2011 r. sygn. akt I SA/Ke 453/11 w sprawie ze skargi S. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 12 lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2009 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 27 października 2011 r., sygn. akt I SA/Ke 453/11, w którym uwzględniono skargę S. S. i uchylono decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 12 lipca 2011 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2009 r.