Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2023 r., sygn. II FSK 250/23

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka Sędziowie Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca) Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 października 2022 r. sygn. akt III SA/Wa 1064/22 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 28 lutego 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2017 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 2377 (słownie: dwa tysiące trzysta siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 20 października 2022 r., III SA/Wa 1064/22, uchylił zaskarżoną przez M. K. decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z 28 lutego 2022 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2017 r.

2. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku wskazał, że skarżący był zatrudniony w Przedsiębiorstwie Państwowym "P." w W. Z uwagi na stworzony plan restrukturyzacyjny, otrzymał propozycję nowych warunków pracy i płacy dla dalszej kontynuacji zatrudnienia, której skarżący nie przyjął. W związku z tym została rozwiązana umowa o pracę z zastosowaniem ustawowego okresu wypowiedzenia. Z tego tytułu skarżącemu przysługiwała odprawa, która jednak nie została wypłacona. Sprawa została skierowana na drogę postępowania sądowego. Prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w W. z 30 października 2017 r., [...], firma wypłaciła skarżącemu w dniu 16 grudnia 2017 r. odprawę pieniężną wraz z odsetkami od tej kwoty w wysokości ustawowej. Pracodawca na skutek omyłki nie pobrał od skarżącego zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłaconej odprawy. Kwestię tą uregulował, wpłacając określoną kwotę 16 marca 2018 r. na rachunek urzędu skarbowego. Restrukturyzacja zatrudnienia nie była przyczyną zwolnienia skarżącego z pracy, dlatego wypłacona odprawa została uznana za niezasadną. Na podstawie wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z 19 października 2020 r., [...], skarżący był zobowiązany do zwrotu świadczenia wraz z ustawowymi odsetkami. Podatnik w dniu 16 marca 2021 r. dokonał zwrotu zasądzonej kwoty. Zatem, według skarżącego, skoro odpadła podstawa zapłaty podatku na skutek zwrotu odprawy, zapłacony w 2017 roku podatek stanowi nadpłatę, podlegającą zwrotowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00