Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2023 r., sygn. I FSK 348/23
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Zbigniew Łoboda, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 listopada 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 897/22 w sprawie ze skargi P. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 stycznia 2022 r. nr 0114-KDIP4-1.4012.651.2021.2.PS w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 listopada 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 897/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi P. z siedzibą w W., uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 stycznia 2022 r. o nr 0114-KDIP4-1.4012.651.2021.2.PS w przedmiocie podatku od towarów i usług i zasądził na rzecz strony skarżącej zwrot kosztów postępowania sądowego.
Z uzasadnienia powyższego rozstrzygnięcia wynika, że przedmiotem sporu była zasadniczo kwestia związana z opodatkowaniem środków pochodzących z dotacji. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podano m.in., że skarżący występuje jako jednostka naukowa, która realizuje prace badawczo-rozwojowe w opisanym w projekcie zakresie w ramach utworzonego przez partnerów konsorcjum. Celem istnienia konsorcjum jest realizacja operacji pt. "[...]". Podmiotem finansującym działania w ramach operacji jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Z. zobowiązane jest m. inn. do zakupu innowacyjnych mieszanek pasz oraz usług weterynaryjnych, które zostały wcześniej, na jego zlecenie, opracowane metodami naukowymi. Pasze (materiał badawczy) i usługi weterynaryjne (usługi niezbędne do realizacji badań) jako towary służące do realizacji projektu naukowo-badawczego są dostarczane bezpośrednio rolnikom bez żadnych dodatkowych opłat z ich strony. Wszystkie koszty zakupu towarów i usług w ramach podziału zadań przypisanych Z. ponosi ono osobiście. Zgodnie z umową konsorcjum rolnicy zobowiązani są do udostępnienia części swojego stada w celu przeprowadzenia pomiarów efektywności metody oraz prowadzenia pomiarów zgodnie z opracowanymi wytycznymi walidacji wyników.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right