Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2018 r., sygn. I FSK 1146/16
Opłata związana za sprzedażą energii elektrycznej ostatecznemu konsumentowi jest elementem wynagrodzenia i powinna być wliczona do podstawy opodatkowania VAT.
Gazeta Prawna nr 117/2018
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. [...] S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 marca 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 1296/15 w sprawie ze skargi D. [...] S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. [...] S.A. z siedzibą w W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 3 marca 2016 r., III SA/Wa 1296/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. M. Banku [...] z siedzibą w W. (dalej: skarżąca, spółka, wnioskodawca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 8 stycznia 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, m.in., że we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej wnioskodawca wskazał, iż przedmiotem działalności spółki jest świadczenie usług maklerskich oraz obrót energią elektryczną. Skarżąca jako pośrednik w handlu energią działa w imieniu własnym, ale na rachunek klienta.
Spółka podała, że w przypadku złożenia przez klienta spółki zlecenia kupna, spółka kupuje energię elektryczną od TGE we własnym imieniu i następnie odsprzedaje ją klientowi. Natomiast w przypadku złożenia przez klienta zlecenia sprzedaży, spółka kupuje od niego energię elektryczną we własnym imieniu i odprzedaje ją następnie TGE. Z punktu widzenia VAT transakcje te stanowią oddzielne czynności podlegające opodatkowaniu VAT, np. w przypadku zlecenia spółce kupna energii elektrycznej spółka zakupuje energię od TGE (transakcja opodatkowana VAT po stronie TGE jako odpłatna dostawa towarów na rzecz spółki), a następnie spółka sprzedaje ją klientowi (transakcja opodatkowana VAT po stronie spółki jako odpłatna dostawa towarów na rzecz klienta). Każda z tych transakcji jest dokumentowana przez strony fakturą VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right