Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2012 r., sygn. I FSK 802/11
Udzielenie premii pieniężnej (rabatowej) skutkować powinno u podatnika zmniejszeniem jego podstawy opodatkowania oraz podatku należnego, co czyniłoby u niego zadość zasadzie neutralności oraz proporcjonalności VAT w stosunku do otrzymanej przez niego ceny z transakcji w danym przedziale czasowym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Hieronim Sęk, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 25 stycznia 2011 r. sygn. akt I SA/Bd 1042/10 w sprawie ze skargi S. P. K. i O. E. w B. na interpretację Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od S. P. K. i O. E. w B. na rzecz Ministra Finansów kwotę 280 zł (słownie: dwieście osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 stycznia 2011 r., sygn. akt I SA/Bd 1042/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uchylił zaskarżoną przez S. P. K. i O. E. w B. (dalej "Stowarzyszenie") interpretację Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Z ustaleń faktycznych przedstawionych przez Sąd I instancji wynika, że strona zamierza podjąć działalność gospodarczą, związaną ze sprzedażą towarów. Jako sprzedawca, planuje stosować system premii (bonusów) pieniężnych, który polegać będzie na wypłacaniu danemu kontrahentowi premii (bonusów) pieniężnych za osiągnięcie w danym czasie określonego poziomu obrotów, tj. z tytułu dokonywania zakupów towarów o określonej wartości lub ilości oraz z tytułu dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy. Stowarzyszenie wskazało, że premie nie będą związane z konkretną dostawą, nie będą więc stanowić rabatu, ani skonta. Wysokość premii będzie uzależniona od tego, jaki pułap (próg) zakupów w danym czasie osiągnie kontrahent. Premia wypłacana będzie po upływie określonego okresu np. roku, kwartału, miesiąca i obliczana będzie jako premia procentowa według określonego wzoru. Poza wprowadzeniem dla niektórych kontrahentów systemów premii pieniężnych (bonusów) ustalonych w umowach ramowych o stałej współpracy, dostawcy udzielać będą nabywcom rabatów na określone produkty, czy określony przedmiot dostawy. Rabaty te wynikać będą z przyjętej przez dostawcę polityki sprzedaży i związane będą z daną dostawą określonych produktów. Zasady przyznawania rabatów będą upowszechniane wśród potencjalnych klientów i stosowane wobec wszystkich kontrahentów, nawet tych, którzy nie posiadają ramowych umów o stałej współpracy.