Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2023 r., sygn. II FSK 2405/20
Dopóki wierzyciel nie zwolni dłużnika ze zobowiązania (bo ma nadzieję na to, że nawet po latach odzyska swoją wierzytelność), dopóty dłużnik nie ma przychodu, a tym samym nie powstaje obowiązek wystawiania informacji PIT-11 o wysokości tego przychodu.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Kolanowski Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Płusa (spr.) Sędzia del. WSA Agnieszka Olesińska Protokolant Wojciech Zagórski po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 21 lipca 2020 r. sygn. akt I SA/Lu 287/20 w sprawie ze skargi K. w L. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 lutego 2020 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.657.2019.1.EC w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej skutków podatkowych przedawnienia należności o charakterze cywilnoprawnym oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 lipca 2020 r. sygn. akt I SA/Lu 287/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, po rozpoznaniu skargi K. w L. (dalej jako "Skarżący"), uchylił w zaskarżonej części interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 lutego 2020 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej skutków podatkowych przedawnienia należności o charakterze cywilnoprawnym (treść uzasadnienia ww. wyroku oraz innych wyroków sądów administracyjnych powołanych w niniejszym uzasadnieniu dostępna jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/).