Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 września 2022 r., sygn. III OSK 1285/21

W postępowaniu dotyczącym naruszenia stosunków wodnych, organ administracji publicznej może, ale nie musi, przeprowadzić dowód z opinii biegłego w celu ustalenia istnienia związku przyczynowo-skutkowego między dokonaną zmianą na gruncie a szkodą na gruncie sąsiednim. Organ ocenia opinię biegłego swobodnie na podstawie zasad wiedzy i nie jest związany tą opinią, lecz musi sprawdzić, na jakich przesłankach biegły oparł swoją konkluzję i skontrolować prawidłowość rozumowania biegłego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędziowie: sędzia NSA Piotr Korzeniowski sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 23 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 8 stycznia 2019 r. sygn. akt II SA/Ol 748/18 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 28 sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie na rzecz A. S. kwotę 1137 (jeden tysiąc sto trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 8 stycznia 2019r., sygn. akt II SA/Ol 748/18, oddalił skargę A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 28 sierpnia 2018 r., nr [...], w przedmiocie przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom.

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji w dniu 17 lutego 2014 r. A. S. (dalej: "skarżąca") złożyła wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie zmiany stanu wody na gruncie w miejscowości M. W. przy ul. [...] (działka nr [...] obręb M. W., gmina E.). Podała, że właścicielka sąsiedniej nieruchomości podniosła poziom swojej działki nawożąc kilkadziesiąt ton ziemi gliniastej co spowodowało przechodzenie wody na jej posesję. Wskazała również, że sąsiadka wykopała na swojej nieruchomości rowy, którymi woda spływa na jej działkę. Wyjaśniła, że zmiana stosunków wodnych jest dokonana ze szkodą dla jej nieruchomości (zatrucie gleby, obumieranie roślin, niszczenie płotu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00