Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 lipca 2022 r., sygn. II GSK 392/19

Prawo geologiczne i górnicze

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Izabella Janson (spr.) Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 listopada 2019 r., sygn. akt II SA/Wr 683/18 w sprawie ze skargi J. J. i R. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] czerwca 2018 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu robót geologiczno-inżynierskich oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 23 listopada 2018r., sygn. akt II SA/Wr 683/18 na postawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie Dz.U.2022.329 ze zm., dalej: "p.p.s.a.") oddalił skargę J. J. i R. J. (dalej też: "skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. (dalej też: "SKO", "Kolegium") z [...] czerwca 2018r. utrzymującą w mocy decyzję Starosty P. z [...] kwietnia 2018r.(dalej też: "Starosta") w przedmiocie zatwierdzenia na okres 12 miesięcy "Projektu robót geologicznych dla określenia warunków geologiczno-inżynierskich dla projektowanej budowy słupów linii energetycznej 110 kV [...]".

W motywach rozstrzygnięcia WSA wskazał, że zasadniczą przyczyną sporu prowadzonego pomiędzy skarżącymi a organem jest kwestia uprawnień inwestora do nieruchomości stanowiącej własność skarżących. Zarówno organ jak i skarżący wychodzą przy tym z założenia, że warunkiem wydania decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych, mających na celu rozpoznanie warunków gruntowych i wodnych, jest uprzednie posiadanie przez inwestora prawa do gruntu, na którym realizowane mają być roboty objęte projektem. Wynikać to ma z art. 80 ust. 2 ustawy z 9 czerwca 2011r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U.2017.2126, dalej: "ustawa"), zgodnie z którym we wniosku o zatwierdzenie projektu robót geologicznych zamieszcza się "informację o prawach, jakie przysługują wnioskodawcy do nieruchomości, w granicach której roboty te mają być wykonywane".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00