Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 października 2022 r., sygn. I FSK 1694/19

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk (spr.), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz, , po rozpoznaniu w dniu 14 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 30 maja 2019 r. sygn. akt I SA/Ol 279/19 w sprawie ze skargi Gminy M. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 lutego 2019 r. nr 0112-KDIL4.4012.691.2018.1.JK w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Gminy M. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Przedmiot skargi kasacyjnej i odpowiedź na skargę kasacyjną

1.1. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 30 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Ol 279/19. Wyrokiem tym Sąd, działając na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, z późn. zm.; dalej: P.p.s.a.), uwzględnił skargę Gminy M. (dalej: Gmina) i uchylił interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 5 lutego 2019 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).

1.2. Zagadnienie objęte interpretacją indywidualną dotyczyło tego, czy Gmina z tytułu ponoszenia wydatków inwestycyjnych i bieżących związanych z budynkami, które są/będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych i czynności niepodlegających podatkowi VAT (brak wykorzystywania do czynności zwolnionych), będzie mogła dokonać odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu proporcji według klucza powierzchniowego. Proporcja byłaby skalkulowana dla poszczególnych budynków na podstawie stosunku średniorocznej powierzchni ich części komercyjnej (licznik proporcji) do średniorocznej powierzchni ogólnej będącej sumą powierzchni części komercyjnej i części użytkowej (mianownik proporcji), z wyłączeniem powierzchni wspólnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00