Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2021 r., sygn. III OSK 3124/21
Za samo wypełnienie podstawowych zadań i obowiązków związanych z powierzonym stanowiskiem nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie zasadnicze. W każdym z podpunktów § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli , ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 416) legislator posłużył się pojęciem wyraźnie wskazującym, iż wynagrodzenie w formie dodatku motywacyjnego jest praca szczególnie odróżniająca się i wyróżniająca się pozytywnie na tle standardowego wykonywania obowiązków nauczycielskich. Pojęciami i zwrotami tymi są: osiągnięcia, innowacje, zaangażowanie, szczególnie efektywne wypełnianie zadań i obowiązków.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Rafał Stasikowski (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Roman Ciąglewicz sędzia del. WSA Piotr Broda po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewody Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 lutego 2020 r., sygn. akt III SA/Gl 29/20 w sprawie ze skargi Gminy T. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Ś. z dnia [..] października 2019 r. nr [.]. w przedmiocie regulaminu ustalania dodatków do wynagrodzenia dla nauczycieli 1. oddala skargę kasacyjną, 2. oddala wniosek o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego od Wojewody Ś. na rzecz Gminy T.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 lutego 2020 r., sygn. akt III SA/Gl 29/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi Gminy T. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Ś. z dnia [..] października 2019 r. w przedmiocie regulaminu ustalania dodatków do wynagrodzenia dla nauczycieli, uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.